Mówi się, że budowa masy odbywa się przede wszystkim w kuchni. W stwierdzeniu tym jest wiele prawdy – nawet najbardziej intensywny model treningowi nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie uzupełni się go prawidłową dietą. Tutaj nasuwa się oczywisty dylemat – kiedy postawić na gainery? Wielu początkujących kulturystów, atletów oraz siłaczy nie do końca wie, czy optymalnym rozwiązaniem będą dla nich odżywki, czy lepiej jest skupić się po prostu na bardziej kalorycznych posiłkach.

Dodatkowa masa – komu poleca się gainery?

Odżywki na masę to dość specyficzne preparaty, dlatego należy zadbać o to, aby były one odpowiednio przystosowane do potrzeb naszego organizmu. Jak wiadomo, ludzie posiadają różne typy sylwetki, a także bardzo odmienny metabolizm, przez co ich ciała mają inne reakcje w stosunku do określonych produktów. Skład większości gainerów opiera się na dwóch, podstawowych składnikach – są to węglowodany, które stanowią blisko 2/3 ich składu, reszta to natomiast białka. Jest to dość dobrze zbalansowane połączenie, zapewniające energię do treningu, optymalną dawkę kalorii, a także dobry budulec dla rozwoju mięśni. Niektóre produkty są dodatkowo wzbogacone innymi substancjami, w celu polepszenia smaku lub dostarczenia konkretnych składników odżywczych.

Wymienić można tu:

  • Witaminy i minerały
  • Tłuszcze roślinne
  • Aminokwasy
  • Dodatki smakowe

Im wyższej jakości gainery, tym lepsze efekty przynoszą, co jest odczuwalne szczególnie podczas długotrwałego ich stosowania. Ogólnie rzecz biorąc, o wiele rozsądniej jest inwestować w produkty o wyższej jakości, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na ich wydajność, a także na nasze zdrowie.

Stosowanie odżywek na masę jest szczególnie zalecane osobom o budowie ektomorficznej, które miewają problemy ze skutecznym kształtowaniem mięśni. Jest to niezbędny dodatek podczas ćwiczeń siłowych, szczególnie tych na profesjonalnym poziomie. Wielu sportowców dedykuje się wyspecjalizowanemu treningowi stawiającemu na cel rozbudowę masy mięśniowej, wspierając się właśnie tego typu preparatami.

Gainery a dieta – wady i zalety

Stosowanie profesjonalnych odżywek na zwiększenie masy jest często przyrównywane do zmian diety. Chociaż swoje nawyki żywieniowe powinno się nieustannie przystosowywać do obecnej formy treningu, to tak naprawdę dostarczenie sobie wystarczającej ilości białek i węglowodanów jest niezwykle trudne, jeśli mamy zamiar stosować wyłącznie konwencjonalne metody. Wysokiej jakości gainery uzupełniają zasoby energii, które tracimy podczas ćwiczeń – jedząc równowartość tych kalorii w swoich codziennych posiłkach, musielibyśmy liczyć się z dużymi kosztami, a także koniecznością ich samodzielnego przyrządzenia. To raczej oczywiste, że profesjonalny atleta nie powinien odżywiać się w restauracjach i fast-foodach, gdyż musi dbać o swoją kondycję i kontrolować każdy posiłek.