Jeśli Twoje dziecko zaczyna właśnie swoją przygodę z edukacją i zastanawiasz się, czego dumny pierwszoklasista będzie uczył się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych i jak ta nauka będzie przebiegać, to przychodzimy z pomocą!

Obowiązkowe przedmioty w pierwszej klasie podstawówki

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie to wielkie przeżycie, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Szkoła znacząco różni się od przedszkola, zajęcia zaczynają być bardziej poważne, maluchy więcej się uczą, a mniej bawią. Program nauczania pierwszej klasy szkoły podstawowej przewiduje zajęcia w ramach kształcenia zintegrowanego, bez sztucznego podziału na język polski czy historię. Materie z poszczególnych przedmiotów przenikają się, a dziecko uczy się myśleć, analizować i wyciągać wnioski.

W skład zajęć z edukacji wczesnoszkolnej wchodzą: edukacja polonistyczna i matematyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja plastyczna i muzyczna, język obcy, zajęcia techniczne, edukacja społeczna, zajęcia komputerowe i wychowanie fizyczne. Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu wprowadzenie uczniów w świat wartości, nauczenie ich współpracy i solidarności. Ponadto, nauczyciele starają się wpoić maluchom zasady życia w społeczeństwie z poszanowaniem drugiego człowieka. Podczas zajęć dzieci rozwijają swoją kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość; uczą się krytycznego myślenia i wnioskowania.

Najważniejszymi umiejętnościami, które przewiduje program nauczania pierwszej klasy szkoły podstawowej są: sprawne komunikowanie się w języku polskim, wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin, a także praca w zespole i społeczna aktywność. Dla pierwszaków szkoły przygotowały także szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych takich jak dodatkowe języki obce czy zajęcia sportowe.

Pierwsze dni w szkole – jak przygotować na nie dziecko?

Odnaleźć się w nowej, szkolnej rzeczywistości maluchom i ich rodzicom pomoże nie tylko nauczyciel i pedagog, ale także dobry portal edukacyjny. Publikowane tam treści przygotują rodziców i dziecko na to, co czeka je w szkole, a teksty pisane przez ekspertów będą rzetelnym źródłem wiedzy. Na blogach i portalach znaleźć można wskazówki, jak oswoić pierwszoklasistę z nieco innym systemem pracy, różnym od tego, który zna z przedszkola, ale także przydatne linki do gier edukacyjnych czy pomocy naukowych. Warto skorzystać z nich jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Dziecko nieco się wdroży, oswoi, nauczy pewnych rzeczy i dzięki temu zdecydowanie łatwiej przyswoi materiał omawiany na zajęciach. I choć przedmioty w pierwszej klasie podstawówki nastawione są na zabawę i poznawanie świata, dla dziecka początkowo mogą być stresujące. Warto ułatwić maluchowi start z pomocą interaktywnych pomocy naukowych czy edukacyjnych gier planszowych. Wsparcie i pomoc rodziców i starszego rodzeństwa będą tu nieocenione!

/