Jaki ekspres do kawy kupić, by spełnił nasze oczekiwania? Wybór na rynku jest, mówiąc kolokwialnie – przeogromny. Nie kończy się jedynie na kwestii ekspresu ciśnieniowego, przelewowego, a może ciśnieniowo-przelewowego.

To jeszcze kwestia wielu funkcjonalności, a przecież każdy z nas ma inne potrzeby, nie wspominając o budżecie finansowym przeznaczonym na taki zakup. Jak przejść przez trudny wybór ekspresu?

Warto poznać zalety i wady każdego z nich, ocenić parametry, a dopiero na tej podstawie zdecydować, czy wolimy kawę parzoną w ekspresie przelewowym, ze spienionym mlekiem lub z kapsułki, w niecodziennym smaku i wydaniu. Niepodważalnym plusem z pewnością jest fakt, że tak duża różnorodność asortymentu daje szansę na to, by każdy znalazł ekspres do kawy, idealny w subiektywnym odczuciu, a przy tym mieszczący się w przeznaczonym nań budżecie finansowym.

Jaki ekspres do kawy? Tani!

Najprostsza i stosunkowo tania konstrukcja to ekspres przelewowy. By uzyskać pobudzającą filiżankę kawy, a nawet taką ilość, która pozwoli na wypicie kilku filiżanek kawy, wystarczy wsypać kawę do filtra i włączyć ekspres. Czas parzenia może trwać nawet do kilkunastu minut, ale jeśli nie zależy nam na szczególnych funkcjach, a i takie tempo przyrządzania kawy nie stanowi problemu, to ekspres przelewowy będzie idealną odpowiedzią na pytanie, jaki ekspres do kawy, chociażby ze względu na stosunkowo niską cenę.

Jaki ekspres do kawy? Drogi i nowoczesny!

Droższy, ale za to znacznie szybciej pozwalający uzyskać kawę ekspres, będzie wykorzystywał wysokie ciśnienie, czyli jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z ekspresem ciśnieniowym. Tu już do wyboru są trzy typy – najprostsze i najtańsze kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne, czyli tak zwane ekspresy kolbowe, jak i ekspresy ciśnieniowe automatyczne, najbardziej zaawansowane i jednocześnie najwygodniejsze w użytkowaniu. Ciekawą alternatywą są ekspresy automatyczne – kapsułkowe. Do przyrządzania kawy w takich ekspresach niezbędna jest jedynie kapsułka z kawą.

Decydując się na ekspres do kawy warto zwrócić uwagę na parametry, takie jak automatyczne dozowanie kawy czy wody, programator czasowy, system samoczyszczący czy wyświetlacz LCD. Nie są to elementy obowiązkowe, jednak smakoszom kawy mogą sprawić prawdziwą przyjemność, już podczas przyrządzania aromatycznego naparu z kofeiną na czele.