Gorączka towarzyszy przede wszystkim przeziębieniu, ale i pojawia się w innych stanach chorobowych. Jeśli wynosi powyżej 38°, a my czujemy się coraz gorzej, trzeba zacząć próbować ją obniżyć, a to najlepiej czynić z zastosowaniem domowych, sprawdzonych sposobów.
Jak zbić gorączkę w sposób bezpieczny i naturalny? Zamiast wybierać się od razu do apteki po środki farmaceutyczne, które nigdy nie są obojętne dla naszego organizmu, lepiej spróbować zastosować domowe sposoby. Przede wszystkim chłodne kąpiele, ale nie zimne. Temperatura wody powinna być zaledwie o dwa stopnie niższa od temperatury ciała. Poza tym w kąpieli należy zanurzać się powoli, by ciało miało szansę przyzwyczaić się do niższej temperatury.
Sprawdzają się także zimne okłady, nawet z lodu, które przykłada się na czoło lub kark. Jeśli jednak stosujemy lód, powinniśmy go owijać w ściereczkę, by nie przykładać bezpośrednio do skóry. A jak zbić gorączkę z pomocą ziół czy innych napojów domowych?
Jak zbić gorączkę ziołami?
Tradycyjny napój, który przynosi ulgę w gorączce, to ciepłe mleko z miodem i wyciśniętym ząbkiem czosnku. Taki napój zadziała odkażająco, ale i pozwoli organizmowi szybciej uporać się z infekcją. Korzystne działanie na organizm wykazują również napary z lipy, wiązówki, czarnego bzu oraz liście i owoce maliny. Dobry efekt przyniosą kwiaty słonecznika, pączki topoli, bratki, dzika róża oraz kora wierzbowa.
Jak zbić gorączkę herbatą?
Jak zbić gorączkę ulubioną herbatą? Wystarczy zaparzyć czarną herbatę, tak jak zwykle, a gdy nieco przestygnie, dodać do niej dwie łyżeczki miodu lub cytrynę i sok malinowy. Dodatków nie można jednak stosować do świeżo zaparzonej, jeszcze wrzącej herbaty, bo w cytrynie „zabijemy” witaminę, a miód straci swoje właściwości lecznicze. Herbata ma być zatem gorąca, ale nie może być wrząca.
W medycynie naturalnej swoje miejsce na zwalczanie gorączki, znalazły również okłady z surowej cebuli bądź ziemniaków, przykładane na czoło, zaledwie na kilka minut. Każdy z powyższych sposobów ma szansę zadziałać i przynieść ulgę w chorobie. Jeśli jednak gorączka nie spada, co gorsza wrasta, a i zmagamy się z coraz większą słabością oraz innymi objawami, pozostaje udać się do lekarza.