Pęknięte naczynko w oku może nie wygląda estetycznie, ale zazwyczaj nie oznacza niczego groźnego – samoistnie pojawia się, a później najczęściej równie samoistnie znika. Czasem trwa to nawet dwa tygodnie. Co jednak robić, jeśli pęknięcie nie chce się wchłonąć? Czy to może być oznaka poważniejszego schorzenia?

Przyczyny i objawy pękniętego naczynka

Pęknięte naczynko w oku ma swoją nazwę – jest to wylew podspójkowy; dochodzi do niego, gdy naczynka, które składają się na spojówkę, zostają rozerwane. Skutkiem tego jest wylanie krwi pochodzącej z naczynek do ciała szklistego; to właśnie dlatego możemy obserwować charakterystyczne znamię, będące najważniejszym objawem pęknięcia naczynka w oku. Do wylewu podspójkowego najczęściej dochodzi w nocy; zazwyczaj niewielkie znamię wchłania się samoistnie i nie jest potrzebna żadna interwencja ze strony lekarza. Przyczyn pęknięcia naczynka w oku może być kilka; na ogół ma to związek z uszkodzeniem mechanicznym oka lub nieprawidłowym użytkowaniem soczewek (które mogą znacząco podrażniać oko, zwłaszcza, jeśli są zbyt długo noszone lub źle dobrane). Przyczyną wylewu podspójkowego może być również podwyższone ciśnienie (np. na skutek intensywnych ćwiczeń fizycznych).  Wylewu podspójkowego mogą spodziewać się również osoby, które mają delikatne naczynia krwionośne, a na ich ciele tworzą się charakterystyczne „pajączki”; istnieje duże prawdopodobieństwo, że pękanie naczynek będzie dotyczyć także oka.

Pęknięte naczynko w oku – Kiedy zacząć się niepokoić?

Znamię, które jest skutkiem pękniętego naczynka w oku, zazwyczaj znika po tygodniu lub dwóch. Czasem jednak tak się nie dzieje, co powinno nas zaalarmować i zmusić do poszukania innej przyczyny wylewu podspójkowego. Pęknięte naczynko w oku może być np. wynikiem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Przyczyną może być również inny problem związany z samym okiem, czyli odwarstwienie siatkówki z przedarciem. Jeśli znamię utrzymuje się zbyt długo, a my podejrzewamy u siebie jedną z wymienionych wyżej chorób, należy skonsultować się z lekarzem.