Wirtualne biuro – co to jest? Dla kogo jest adres wirtualny? To pytania, które zadają sobie osoby chcące założyć firmę. W naszym kraju każdego dnia powstaje wiele przedsiębiorstw. Każdy, lub każdy zakładający takie przedsiębiorstwo marzy o odniesieniu sukcesu na miarę tych najlepszych. Każdy ma marzenia, ale nie wszyscy sobie zdają, że prowadzenie przedsiębiorstwa to oprócz ewentualnych zysków również są koszty działalności. Do jednych z kosztów, które musi ponosić przedsiębiorca, są koszty związane z wynajmem lub utrzymaniem biura, lub pomieszczenia będącego siedzibą przedsiębiorstwa. Zgodnie z Ustawą z dnia 18 listopada 2015 roku o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2015 poz 1893) każdy przedsiębiorca podczas rejestracji swojej działalności gospodarczej zobowiązany jest podać adres działalności przedsiębiorstwa.

I musi być to adres fizyczny, na którym uprawnieni urzędnicy będą mogli dokonać kontroli legalności prowadzenia przedsiębiorstwa. Koszt wynajmu lub zakupu i utrzymania takiej siedziby, może być naprawdę spory, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę jego lokalizację. Tu do gry wchodzą biura wirtualne. Można sobie zadać pytanie – biura wirtualne co to takiego i na czym polegają?

biura-wirtualne-co-to

Biura wirtualne co to jest? Czy to opłacalne?

Biura wirtualne co to? Czy to jest legalne?

Generalnie mówiąc biura wirtualne jest to usługa, której początki tkwią w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to amerykański ekonomista Ralf Gregory zauważył, że niektórzy przedsiębiorcy ponoszą bardzo duże koszty utrzymania lub wynajmu pomieszczeń służących jako siedziba firmy, mimo iż do swojej działalności takiej siedziby nie potrzebują. Chodziło tu głównie o osoby prowadzące swoją działalność zdalnie, dziennikarzy, freelancerów, copywriterów itp. Po przeanalizowaniu przepisów opracowano usługę polegającą na wynajmie adresu, który może posłużyć do rejestracji przedsiębiorstwa lub wskazania go jako adresu prowadzenia działalności. Jest to również zazwyczaj adres korespondencyjny przedsiębiorstwa. Można sobie zadać dalej pytanie – biura wirtualne co to? daje oprócz obniżenia kosztów?

Skorzystanie z usługi biura wirtualnego daje szereg możliwości każdemu przedsiębiorcy, nie tylko wspomnianym już freelancerom. Dzięki temu można zarejestrować swoją firmę praktycznie wszędzie, gdzie funkcjonuje taka usługa. Jeżeli ktoś chce prowadzić przedsiębiorstwo w Nowym Yorku, to nie ma większego problemu – wystarczy skorzystać z biura wirtualnego i zarejestrować na tym adresie swoje przedsiębiorstwo. Dzięki temu firmy mogą łatwiej docierać do swoich potencjalnych partnerów oraz kontrahentów. Miejsce prowadzenia przedsiębiorstwa ma również znaczenie jeżeli chodzi o właściwości miejscową urzędów, które powołane są do np. kontroli przedsiębiorstw. Wiadomo powszechnie, że w niektórych regionach urzędy są przyjaźniej nastawione dla przedsiębiorców, dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie zarejestrować swojej działalności właśnie w tym miejscu?

Biura wirtualne co to daje w Polsce?

W naszym kraju również działają liczne biura wirtualne. Adresy ich działalności są rozrzucone w najciekawszych dla przedsiębiorców miejscach. Warszawa, Poznań, Toruń, czy też Olsztyn, wszędzie można skorzystać z możliwości jakie dają biura wirtualne i obniżyć swoje koszty. Liczne możliwości skorzystania z takiej usługi sprawiają, że przedsiębiorca ma spore możliwości co do wyboru miejsca, czy też usług dodatkowych, jakie ostatnio proponują te biura. Podstawową usługą jest zazwyczaj samo wynajęcie adresu do rejestracji oraz przyjmowanie korespondencji zarówno zwykłej jak i poleconej. Dodatkowe usługi takie jak skanowanie oraz przesyłanie korespondencji, informowanie o nadchodzącej korespondencji dostępne są już zazwyczaj w wyższym pakiecie.

Można podsumować: biura wirtualne co to daje przedsiębiorcy? Po pierwsze pozwala na zarejestrowanie i prowadzenie przedsiębiorstwa w wybranej, najkorzystniejszej lokalizacji. Po drugie pozwala na zoptymalizowanie kosztów związanych z wynajmem fizycznego biura, a także kosztami jego prowadzenia i utrzymania. Po trzecie: można się pochwalić doskonałym adresem funkcjonowania przedsiębiorstwa, do którego można często zaprosić kontrahenta. Po czwarte – możliwość skorzystania również z licznych dodatkowych usług świadczonych przez przedsiębiorstwo oferujące biuro wirtualne.