Szczury to jedne z najczęściej nawiedzających nasze domostwa gryzoni. Te zwierzęta są nadspodziewanie mądre, sprytne i zwinne. Choć ich nie znosimy, to sami je do siebie przyciągamy. Szczury dobrze wiedzą, że tam gdzie ludzie, tam bezpieczeństwo i pożywienie. Jak się pozbyć szczura z domu?

Skąd się biorą szczury w domach?

Oczywiście, będzie Ci się wydawać, że masz idealnie szczelny dom i taki szczur zwyczajnie nie ma jak wejść. Nie zapraszasz przecież tak niechcianego gościa przez drzwi wejściowe, a wszystkie otwory konstrukcyjne w budynku masz zabezpieczone. Niestety, szczur jak zechce, to znajdzie wejście. Zwierzęta te potrafią się wspinać, skakać, wślizgną się pod podłogę lub nad strych. Szczury są też świetnymi pływakami i nie straszne im rury kanalizacyjne, dlatego możesz jej znaleźć nawet w swojej toalecie, szczególnie, jeżeli instalacja jest stara i źle zabezpieczona. Szczury szukają u nas przede wszystkim schronienia i pożywienia. Najczęściej zamieszkują nasze piwnice, spiżarnie lub budynki gospodarcze, w których trzymany zapasy jedzenia lub paszy dla zwierząt.

Co niszczą szczury?

Niestety wszystko. Z jednej strony szczury gryzą absolutnie wszystko, co stanie im na drodze, od jedzenia, przez drewniane szafki, po kable i instalacje. O obecności tych gryzoni, poza fizycznymi zniszczeniami, świadczy też specyficzny, bardzo nieprzyjemny zapach, który dodatkowo potęgowany jest przez ich mocz, który wsiąka w każdą powierzchnię, czyniąc ją jeszcze trudniejszą w czyszczeniu. Kolejnym problemem związanym z tymi zwierzętami są choroby, które przenoszą, a także ich pasożyty np. pchły.

Jak się pozbyć szczura z domu?

W przypadku gdy podejrzewamy obecność nieproszonego gościa warto udać się po pomoc do specjalistów. Takie firmy zwykle kompleksowo zajmują się zwalczaniem wszelkiej maści szkodników, od karaluchów, przez pluskwy, po szczury właśnie. Wpisz w Google hasło interesujące Cię hasło i miasto, np. deratyzacja Łódź, a na pewno wyskoczy cała lista pomocnych firm. Jeżeli zadomowił się u nas jedynie gryzoń, a problem nie dotyczy np. opuszczonego dawno temu budynku, który trzeba przystosować, to pewnie zostanie Ci zaproponowane jedno z rozwiązań do użytku samodzielnego. Mogą to być trutki, pułapki, lub lepy na szczury. Specjalista podpowie Ci, jak wszystko przygotować i zwabić szczura w odpowiednie miejsce np. dobierając odpowiedni wabik.