Kubeczek menstruacyjny to nowość na rynku. Wciąż dość mało kobiet z niego korzysta, nie zdając sobie sprawy z jego ewidentnych zalet. Wiele z nich obawia się używania go, ze względu na to, że jest to coś zupełnie nowego. Warto poznać plusy korzystania z kubeczka menstruacyjnego.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczka menstruacyjnego można używać jako rozwiązanie alternatywne dla tradycyjnie używanych przez kobiety w trakcie okresu podpasek czy tamponów. Jak sama nazwa wskazuje, ma on kształt niewielkich rozmiarów kubeczka. Gdy kobieta umieści go podczas miesiączki wewnątrz pochwy, krew menstruacyjna zbiera się w nim. Kubeczek menstruacyjny to doskonałe rozwiązanie dla każdej kobiety. Szczególnie zadowolone będą z niego panie, które nie mają możliwości częstego wychodzenia do toalety, na przykład poprzez intensywną pracę. Gdy okres jest obfity, kubeczek menstruacyjny może okazać się zbawienny. Można go bowiem opróżniać nawet co 12 godzin. Wystarczy wylać jego zawartość i opłukać wodą, a następnie z powrotem umieścić wewnątrz pochwy. Wiele kobiet obawia się, że krew „wyleje się” z kubeczka podczas na przykład ćwiczeń fizycznych, czy choćby w nocy, kiedy leżymy w łóżku. Jest to jednak niemożliwe, kiedy kubeczek jest założony w sposób prawidłowy. Odpowiednio zaaplikowany nie powinien przeciekać. W początkowym okresie korzystania z kubeczka menstruacyjnego jego zakładanie może wydawać nam się niewyobrażalnie trudne. Nie warto się jednak zniechęcać. Być może pierwsze aplikacje nie będą idealne, ale na pewno każda kolejna będzie sprawiała nam coraz mniej trudności. Początkowo zbawienne mogą okazać się dla nas wkładki higieniczne. Jeśli wiemy, że prawidłowe zaaplikowanie kubeczka sprawia nam jeszcze kłopoty, skorzystajmy z nich. Wkładki higieniczne dadzą nam poczucie pewności, że nasza bielizna nie zostanie zaplamiona, nawet kiedy okaże się, że nie do końca dobrze zaaplikowałyśmy kubeczek. Na rynku obecne są wkładki higieniczne tak cienkie, że właściwie nie odczujemy, że w ogóle je mamy. Z czasem jednak z pewnością przestaniemy ich potrzebować.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Kubeczek menstruacyjny możemy nabyć zarówno w aptekach, jak i w drogeriach – nie tylko stacjonarnych, ale również internetowych. Ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Większość producentów oferuje rozmiary od S do XL. Powinnyśmy przy wyborze kierować się wielkością pochwy, ale także tym, jak obfite mamy miesiączki. Kobieta, która doświadcza intensywnego krwawienia, powinna wybrać większy kubeczek. To dotyczy również kobiet, które przeszły już poród.