Jazda na nartach i snowboardzie kojarzy się głównie z relaksem. Należy jednak pamiętać, że podczas szusowania na stoku jesteśmy narażeni na szereg mniej lub bardziej groźnych kontuzji, które mogą nie tylko brutalnie skrócić nasz wypoczynek, ale również spowodować poważniejsze problemy zdrowotne. Opisujemy najczęściej występujące urazy wśród narciarzy i snowboardzistów oraz podpowiadamy, co zrobić, aby ich uniknąć.

Urazy kolan

Urazy kolan dotyczą przede wszystkim narciarzy. Ocenia się, że stanowią one od 30 do 40% wszystkich kontuzji odnoszonych przez amatorów tej aktywności. Stawy kolanowe są poddawane podczas jazdy największym obciążeniom. Urazu kolana można nabawić się w głównie w sytuacji, gdy jedna narta nie wypnie się lub wypnie się za późno podczas upadku. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia więzadeł, a w szczególności więzadła krzyżowego przedniego bądź więzadeł pobocznych.

Urazy nadgarstka

Urazy nadgarstka spotykają z kolei głównie snowboardzistów. Ich skutkiem jest najczęściej złamanie kości nadgarstka. Do urazów tego typu dochodzi przede wszystkim w sytuacji, gdy upadający snowboardzista próbuje odruchowo ratować się rękami. W takim przypadku można nabawić się również uszkodzenia barku. Jeśli chodzi o urazy tkanek miękkich, fani szusowania na desce powinni liczyć się z możliwością uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł czy chrząstki stawowej.

Urazy głowy

Urazy głowy należą do szczególnie niebezpiecznych. Kontuzje głowy przydarzają się głównie dzieciom i około dwa razy częściej niż dorosłym. Z tego powodu na polskich stokach dzieci do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek jeździć w kasku, a odpowiedzialność za jego brak ponoszą rodzice lub opiekunowie – opowiada nasza rozmówczyni ze Szkoły Zdrowia w Katowicach. Co niepokojące, w ostatnich latach zaobserwowano wzrost występowania urazów głowy. Uważa się, że ma to związek ze sztucznym śniegiem, który jest twardszy i bardziej śliski. Jeśli jesteśmy więc na sztucznym stoku, powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę głowy – dodaje nasza ekspertka.

Urazy kręgosłupa

Do innych wyjątkowo groźnych, choć na szczęście stosunkowo rzadkich kontuzji zaliczyć należy urazy kręgosłupa. Dochodzi do nich w wyniku mniej lub bardziej poważnych wypadków przy dużej prędkości oraz zderzeń z innymi osobami. Na uszkodzenie narażone są kręgosłup szyjny, piersiowy czy lędźwiowy. Jeśli po niefortunnym zdarzeniu odczuwamy nawet niewielki ból w rejonie kręgosłupa, w żadnym wypadku nie powinniśmy go ignorować.

Inne urazy

Podczas wyjazdu narciarskiego czy snowboardowego możemy doznać również innych urazów. Należą do nich kontuzje stopy i stawu skokowego, które podobnie jak urazy kolan przydarzają się głównie w konsekwencji niewypięcia się nart. Występowaniu drugiej z wymienionych kontuzji sprzyjają miękkie buty, które stosowane są głównie przez początkujących fanów białego szaleństwa. W wyniku przewrotki może dojść także do bolesnego stłuczenia kości ogonowej czy obicia żeber, które może powodować dyskomfort przy oddychaniu.

Podsumowując, choć podczas szusowania na stoku mogą przydarzyć się nam najróżniejsze kontuzje, nie rezygnujmy z białego szaleństwa. Jeśli założymy kask, zachowamy ostrożność oraz nie będziemy wybierać się na trasy, które są dla nas za trudne, nie powinno stać się nam nic poważnego.