W dobrze prosperującym salonie dużo się dzieje, a w jednym czasie przebywa kilku klientów. Jeśli praca w nim jest źle zorganizowana, a wszelkie produkty i sprzęty nie mają odpowiednio wyznaczanych miejsc, wrażenie dużej ilości pracy może być złudne. Dodatkowo w chaosie bardzo łatwo o pomyłki, nieprecyzyjność, a nawet wypadki przy pracy. Jak zadbać o czystość w salonie fryzjerskim, to artykuł poświęcony organizowaniu przestrzeni salonu fryzjerskiego w aspekcie jego higieny.

Pomocniki fryzjerskie

Pomocnik fryzjerski to nic innego jak wózek fryzjerski. Jest to niewielka szafeczka na kółkach, która pozwala na organizację i przemieszczanie większej ilości sprzętów i produktów do stylizacji fryzur. Zakup kilu takich wózków znacznie podniesie komfort pracy fryzjerów, którzy nie będą musieli biegać po salonie za każdym potrzebnym w danym momencie sprzętem. Najlepiej, aby każdy pracownik miał swój wózek, już kilka takich jest w stanie utrzymać ład i porządek w całym salonie fryzjerskim. Świetnej jakości pomocniki fryzjerskie o różnorodnym wyglądzie znajdziesz na https://modnakaja.pl/pl/meble-fryzjerskie-oferta-48h_pomocniki-wozki-fryzjerskie.

Preparaty sterylizujące i środki czyszczące

Dbanie o czystość to przede wszystkim regularne sprzątanie. Po każdej wizycie klienta należy odłożyć używany sprzęt i kosmetyki na właściwe miejsca oraz przetrzeć fotel fryzjerski i pozamiatać podłogę. Pod koniec dnia należy dokładnie umyć też wszystkie elementy środkami dezynfekującymi. Nie zawsze klasyczne detergenty używane w domu będą miały zastosowanie. W takich miejscach należy zwrócić uwagę na ich walory dezynfekujące, a nie tylko myjące.

Niektóre sprzęty wielokrotnego użytku wymagają sterylizacji. Do tego warto zakupić odpowiednie preparaty. Sterylizacji powinny podlegać nożyczki, brzytwy oraz niektóre części sprzętów elektrycznych. Zapobiega to rozwojowi każdego rodzaju drobnoustrojów.

Odpowiednia organizacja pracy i przestrzeni

Najlepszy sprzęt i najdokładniejsze środki czyszczące nie będą w stanie zapanować nad czystością w salonie, jeśli praca w nim nie będzie odpowiednio zorganizowana. Jasny podział obowiązków, monitorowanie obecności klientów czy obserwowanie zapasów kosmetyków to podstawowe elementy zarządzania salonem fryzjerskim, bez których salon nie może odpowiednio funkcjonować. Również odpowiednie ułożenie mebli, sprzętów i poszczególnych stanowisk pracy nie może być przypadkowe. Pracownicy powinni mieć łatwy dostęp do potrzebnych im narzędzi, których nie może stale brakować. Jeśli nie zadbamy o takie elementy, salon będzie wyglądał na pogrążony w chaosie, a zapanowanie nad jego czystością będzie trudne bądź niewykonalne. Jeśli każdy element będzie miał swoje wyznaczone miejsce, łatwiej będzie o utrzymanie porządku, nawet w przypadku bardzo dużego ruchu.

Dbanie o czystość w salonie fryzjerskim to wyzwanie. Nie da się stale utrzymać sterylnych warunków, a jednocześnie trzeba dbać o odpowiednią prezentację przed klientami. Dlatego zachowanie tych kilku opisywanych przez nas elementów jest ważne, ale nie gwarantuje idealnych efektów.