Dermatologia to dziedzina medycyny, która skupia się przede wszystkim na badaniu struktury i funkcji skóry, diagnozowaniu i leczeniu schorzeń skóry oraz jej przydatków (włosów, paznokci), a także niektórych chorób ogólnoustrojowych, których objawy występują przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty).

Czym jest dermatologia?

Dermatologia jest specjalizacją medyczną, która stanowi połączenie kilku innych działów medycyny. Lekarz dermatolog posiada wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, endokrynologii, onkologii, alergologii, chorób naczyń oraz immunologii. Dermatologia jest mocno powiązana z wenerologią, dlatego specjaliści z tej dziedziny medycyny zajmują się również leczeniem schorzeń przenoszonych drogą płciową. W obrębie dermatologii wyróżnia się dermatologię doświadczalną (zajmującą się badaniem i opisywaniem funkcji oraz struktury skóry) oraz dermatologię kliniczną (skupiającą się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób skóry, jej przydatków oraz błon śluzowych).

Jakimi schorzeniami zajmuje siÄ™ dermatologia?

Do poradni dermatologicznej trafiajÄ… pacjenci, który zauważyli u siebie niepokojÄ…ce zmiany skórne. PrzyczynÄ… wielu dolegliwoÅ›ci leczonych przez dermatologów sÄ… choroby ogólnoustrojowe, które manifestujÄ… siÄ™ na skórze, na przykÅ‚ad alergie, toczeÅ„, czy też Å‚agodne lub zÅ‚oÅ›liwe nowotwory. Do najpopularniejszych schorzeÅ„ dermatologicznych należą: wszystkie odmiany trÄ…dziku, atopowe zapalenie skóry, Å‚uszczyca, egzemy, opryszczka, Å›wierzb, Å‚upież, choroby wÅ‚osów i paznokci, bielactwo, kurzajki, i grzybica. Pod staÅ‚Ä… kontrolÄ… dermatologa powinny znaleźć siÄ™ również osoby, które posiadajÄ… liczne znamiona barwnikowe. Lekarz tej specjalizacji zajmuje siÄ™ także leczeniem chorób przenoszonych drogÄ… pÅ‚ciowÄ