Niewielkie spalinowe jednoślady, w tym skutery, należą do kategorii motorowery. Nawet jeśli konstrukcyjnie nie mają z nimi wiele wspólnego (rzadko można spotkać już klasyczny motorower z pedałami), przepisy prawa stanowią jasno, co decyduje o przynależności do tej kategorii.Te kryteria dotyczą maksymalnej pojemności, mocy i prędkości  jeśli jedno z nich zostanie przekroczone, nie ma mowy o tym, byśmy korzystali z szerokiego dostępu do jazdy motorowerem.

50-45-4. To nie jest bilans ligowych wyników Juventusu. Jeśli decydujesz się na zakup motoroweru, pamiętaj, że nie może mieć więcej niż 50 cm pojemności, rozwijać prędkości większej niż 45 km/h i posiadać moc ponad 4 kW. Każde naruszenie tej granicy sprawia, że zaczynamy mówić o motocyklu, na którego prowadzenie trzeba mieć uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii A.

Specjalne prawko w przedziale 14-18, potem już bez dokumentów

Jeśli skończyłeś 18 lat, możesz ujeżdżać motorowery bez żadnego dokumentu. A jaka jest dolna granica uprawniająca do samodzielnego kierowania tą maszyną (oficjalna wykładnia głosi, że wówczas możesz poruszać się nią jedynie poboczem)? Żeby odpalić niewielki jednoślad z silnikiem o pojemności do 50 cm, powinieneś mieć ukończone 14 lat. Jednak wtedy potrzebny ci będzie specjalny dokument na motorowery – prawo jazdy kategorii AM.

Motorowery to nie zabawka. Mogą wyrządzić szkody – sprawdź ile zapłacisz za skutki wypadku z winy twojej pociechy

Zastąpił on jakiś czas temu kartę motorowerową, lecz jest w istocie tym samym rodzajem uprawnienia. By go zdobyć, należy przystąpić do specjalnego egzaminu. Jazda po publicznej drodze bez uprawnień na motorowery jest wykroczeniem i podlega karze mandatu w wysokości nawet do 500 zł. Oczywiście kierujący jest wtedy niepełnoletni, więc adresatem upomnienia będą jego rodzice. Gdyby doszło do kolizji z winy nieletniego uczestnika ruchu drogowego na motorowerze bez prawa jazdy kat. AM, czeka ich kolejny mandat w podobnej wysokości. Jednak należy pamiętać, że w takim wypadku zgodnie z prawem opiekun nieletniego sprawcy pokrywa wszystkie szkody z własnej kieszeni – nie działa wówczas polisa OC sprawcy.

Pomyl, zanim zaproponujesz dziecku jazdę bez dokumentów

Motoryzacja to świetna przygoda, lecz warto wprowadzać w nią swoje dziecko z głową. Wśród oburzonych najczęściej znajdują się dorośli opiekunowie nieletnich, którzy sami sprawili dziecku niespodziankę w postaci „skuterka”. Po zdarzeniu drogowym albo przy zatrzymaniu przez policję nie da się wytłumaczyć nielegalnej jazdy młodym wiekiem sprawcy albo zabawą w prowadzenie pojazdu.