Wiele czynników podczas zawierania umowy leasingowej może być zmiennych, w zależności od firmy, z którą współpracujemy. Warto jednak poznać podstawy dotyczące warunków umowy, aby w przyszłości nie mieć w związku z tym żadnych wątpliwości.

Są pewne stałe schematy, które występują podczas zawierania umów na leasing na samochód osobowy. Istotnym elementem jest to, że omawiana umowa może być zawierana na minimum dwadzieścia cztery miesiące. Te dwa lata są czasem, w którym klient regularnie, każdego miesiąca spłaca określone raty. Z kolei najdłuższy czas trwania umowy to sześćdziesiąt miesięcy, czyli pięć lat. Niewiele osób decyduje się raczej na tę drugą opcję, ponieważ większości zależy na tym, aby jak najszybciej spłacić leasing samochodów osobowych używanych. Należy jednak wspomnieć również o tym, że na polskim rynku występuje kilka firm, które decydują się na udzielenie leasingu nawet na osiemdziesiąt cztery miesiące, czyli na siedem lat.

Czym jest czynsz inicjalny?

Decydując się na leasing warto pamiętać o czynszu inicjalnym, który w większości przypadków jest kwestią konieczną. Samo zawarcie umowy z leasingodawcą będzie wiązało się z koniecznością wpłacenia tak zwanego czynszu inicjalnego. W skrócie mówiąc jest to wpłata własna, podobnie jak w przypadku brania kredytu. Często jest to element niezbędny do tego, aby w ogóle zacząć rozmowy z leasingodawcą. Warto pamiętać również o tym, że na stronie internetowej CLS znajduje się kalkulator leasingowy, z którego może skorzystać każdy chętny. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na szybkie określenie kosztów. Sam czynsz inicjalny jest zaliczany do kosztów podatkowych, a jego wysokość to najczęściej dziesięć albo dwadzieścia procent wartości konkretnego pojazdu. Jeżeli w leasing jest brany nowy samochód z salonu, wtedy kwota będzie adekwatnie do wartości rosła. Niektóre firmy pozwalają na skorzystanie z innej opcji wpłaty. Okazuje się, że część leasingodawców zezwala na wpłatę wartości pojazdu w wysokości nawet do czterdziestu pięciu procent.

Wiele możliwości może przysporzyć o zawrót głowy. Warto jednak pamiętać o tym, że dogłębne zapoznanie się z posiadanymi opcjami będzie najlepszą drogą do otrzymania korzystnej, ale też i konkurencyjnej oferty. Na polskim rynku znajduje się wiele firm zajmujących leasingami, warto wybrać tę najlepszą!