Infekcje intymne to niezwykle wstydliwy temat. Okazuje się jednak, że wiele osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn – zmaga się z różnymi infekcjami. Nie zawsze chcą odwiedzać lekarza, czasem szukają porad wyłącznie w Internecie. Infekcję często można zwalczyć samodzielnie, jednak konieczne jest dobranie odpowiednich preparatów.

Jak dochodzi do infekcji intymnych?

Przyczyny infekcji intymnych są różne, jednak najczęściej dochodzi do zarażenia się różnego rodzaju wirusami podczas stosunku płciowego bez użycia prezerwatywy. Należy jednocześnie pamiętać, że infekcje intymne to często także wynik używania tych samych ręczników czy innych akcesoriów do higieny intymnej co osoba chora. Przed zakażeniem można chronić się na różne sposoby. Po pierwsze – niewskazane jest uprawianie seksu bez zabezpieczenia lub z przypadkowymi partnerami. Po drugie – warto namówić partnera na przebadanie się, a samemu udać się na rutynową wizytę kontrolną. Ponadto należy zadbać o higienę; najlepiej myć miejsca intymne nawet 2 razy dziennie, używając w tym celu płynu do higieny intymnej o neutralnym pH. Warto odpuścić korzystanie z gąbek czy specjalnych myjek – przynajmniej jeśli chodzi o higienę miejsc intymnych, ponieważ akcesoria tego rodzaju usuwają martwy naskórek, ale mogą również podrażnić skórę. Istotne jest także noszenie odpowiedniej bielizny – najlepiej bawełnianej lub uszytej z materiału, który umożliwi skórze oddychanie. To niezwykle ważne zwłaszcza w upalne dni.

Infekcje intymne: jak zareagować, co zastosować?

Jeśli dokucza nam uporczywy świąd, pieczenie okolic intymnych, upławy czy ból to może być to znak, że mamy do czynienia z infekcją intymną. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza, jednak jeśli w danym momencie nie ma takiej możliwości (np. ze względu na pobyt z daleka od miejsca zamieszkania) warto zapoznać się z podstawowymi objawami poszczególnych chorób stref intymnych, a następnie dobrać odpowiedni preparat. Na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów bez recepty, które skutecznie zwalczą infekcję.