Silnik w samochodzie to serce, niezbędne do życia pojazdu. Mimo wzrostu obecności aut elektrycznych, nadal silniki spalinowe cieszą się dużym uznaniem. Dla tych, którzy nie chcą wybierać auta z silnikiem Diesla, doradzamy na co zwracać uwagę przy wyborze silnika benzynowego. 

Pojemność to nie wszystko

Zwrócenie uwagi jedynie na pojemność silnika benzynowego nie jest zazwyczaj najlepszym z rozwiązań. Poza przypadkami kierowców lubiących samochody sportowe, dla których to istotny parametr, pozostali powinni kierować się pojemnością jedynie w odniesieniu do danego modelu pojazdu. Zbyt mały silnik może powodować mniejsze lub większe niedogodności w trakcie codziennej eksploatacji, dlatego też warto dobrać pojemność pod tym kątem.

Moc silnika benzynowego

Silniki benzynowe charakteryzują się lepszymi osiągami od innych, dlatego też niekiedy posiadają moc znacznie większą niż mogłoby to wynikać z nominalnej pojemności. W takich rozwiązaniach celują zwłaszcza japońscy konstruktorzy. Wiele silników benzynowych Toyoty, Hondy czy Nissana znanych jest z dysponowania sporą ilością mocy przy niewielkiej pojemności. Oznacza to dla użytkownika przede wszystkim mniejszy apetyt na paliwo, co nie jest bez znaczenia z punktu widzenia kosztów codziennej eksploatacji.

Dla kogo silnik benzynowy?

Skoro mowa o kosztach to trzeba sobie uzmysłowić również i fakt ponoszenia większych opłat, związanych właśnie z posiadaniem auta o dużej pojemności silnika. Obowiązkowe opłaty są przecież uzależnione między innymi od tego parametru. Z tego też względu dobrze mieć na uwadze także i tę kwestię.
Trzeba również pamiętać i o tym, że silniki benzynowe o wiele lepiej sprawdzają się w jeździe miejskiej, gdzie ważne są możliwości szybkich przyspieszeń i zdolność znoszenia większych obciążeń w krótkim czasie. Osoby podróżujące naprawdę wiele kilometrów powinny raczej skoncentrować się na autach z silnikiem Diesla. Oferują one po prostu o wiele większą żywotność przy wielogodzinnej pracy każdego dnia.

Nowe czy używane?

Używane auto z silnikiem benzynowym może być bardzo korzystnym zakupem, zwłaszcza jeśli dopełni się pewnych warunków. Dokładne sprawdzenie pojazdu przez doświadczonego mechanika to krok najbardziej oczywisty, ale nie jedyny. Równie istotne będzie skoncentrowanie się na modelach słynących z dobrych jednostek benzynowych. Ponadto zdecydowanie warto przejrzeć dostępne na rynku używane samochody z gwarancją. Taki zakup sprawia, że nawet w przypadku wystąpienia drobnej usterki lub poważnej awarii, można nie martwić się kosztami remontu silnika. W przypadku tego elementu pojazdu może być to znaczny wydatek, stąd też gwarancja taka pozwala na poczucie bezpieczeństwa i oszczędność pieniędzy.