Praca opiekunki osób starszych w Niemczech nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są atrakcyjne zarobki. Chcesz rozpocząć swoją przygodę w opiece w Niemczech? Z nami dowiesz się, jak szukać pracy oraz na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert.

Praca na stanowisku opiekunki w Niemczech

Zawód opiekunki osób starszych wymaga konkretnych cech osobowościowych. Osoba opiekująca się seniorami powinna wykazywać się życzliwością, cierpliwością, empatią i dużym zaangażowaniem. Zdarzają się zlecenia, na których są wymagane określone kwalifikacje i umiejętności, np. ze względu na zły stan zdrowotny seniora lub konieczność sprawowania opieki nad dwoma osobami.

Rozpoczynasz poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Poniżej znajdziesz kwestie, na które należy zwracać szczególną uwagę na etapie wyboru oferty.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – sprawdź aktualne oferty

Dobra oferta pracy dla opiekunki, czyli jaka?

Przeglądanie ogłoszeń internetowych jest najłatwiejszym sposobem na znalezienie pracy na stanowisku opiekunki. Każdego dnia pojawiają się nowe oferty, skierowane do osób o różnym doświadczeniu czy stopniu znajomości niemieckiego. Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby znaleźć rzetelne ogłoszenie.

 1. Wynagrodzenie pozostaje najważniejszym czynnikiem determinującym nasz wybór. Zarobki zazwyczaj podawane są w stawce miesięcznej. W ogłoszeniach pojawią się także informacja o ewentualnych premiach.
 2. Czas trwania zlecenia to bardzo ważna wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy szukają zatrudnienia w określonym terminie, by nie kolidowało z innymi zajęciami.
 3. Ogłoszenie powinno zawierać informacje na temat lokalizacji zlecenia – np. odległości od sklepów, punktów pierwszej potrzeby i komunikacji z sąsiednimi miejscowościami.
 4. Informacje o podopiecznym, jego charakterze i zainteresowaniach będą bardzo istotne dla potencjalnej opiekunki. Pozwolą na wstępne zweryfikowanie, czy usposobienie opiekunki będzie zgodne z oczekiwaniami seniora i ułatwią nawiązanie więzi z podopiecznym.
 5. Szczegółowy opis obowiązków to kluczowa kwestia każdego ogłoszenia. Powinien zawierać rzetelne informacje na temat stanu zdrowia seniora oraz zadań opiekunki.
 6. Informacje dotyczące kwalifikacji i wymagań pozwalają na dotarcie do najlepiej dopasowanych kandydatów.
 7. Opis warunków lokalowych – ze względu na specyfikę pracy domowej opiekunki, w wielu przypadkach jest ona zakwaterowana w domu lub mieszkaniu seniora. Opis miejsca zakwaterowania na zleceniu powinien zawierać informacje o miejscu noclegowym dla opiekunki (w niektórych przypadkach jest to osobny pokój) i dostępnych dodatkowych udogodnieniach (np. dostępie do prywatnej łazienki, balkonu, telewizora itd.).

Korzystanie z usług firm opiekuńczych

Decydując się na wyjazd za granicę, niezwykle istotne jest znalezienie uczciwego pracodawcy. Z pomocą przychodzą firmy opiekuńcze, które zapewniają wsparcie w najważniejszych kwestiach organizacyjnych. Publikowane oferty są wcześniej weryfikowane, dzięki czemu mamy pewność, że pochodzą z pewnych i wiarygodnych źródeł. Korzystając z pomocy firmy opiekuńczej, oprócz w pełni legalnego i bezpiecznego zatrudnienia otrzymujemy także wsparcie w postaci:

 • organizacji dojazdu w obie strony,
 • organizacji wyżywienia i zakwaterowania,
 • terminowo wypłacanego wynagrodzenia,
 • odprowadzania składek,
 • zapewnienia ubezpieczenia zdrowotnego.

Podjęcie współpracy z firmą opiekuńczą wiąże się także z wieloma innymi korzyściami, takimi jak:

 • szeroki wybór ofert pracy,
 • atrakcyjne zarobki,
 • dostęp do całodobowego telefonu alarmowego w trakcie trwania zlecenia,
 • organizacja kursów doszkalających (np. z pierwszej pomocy),
 • wsparcie w nauce języka niemieckiego.

Praca na Gewerbe

Coraz popularniejszą formą zatrudnienia w opiece staje się praca na Gewerbe. Polega ona na założeniu działalności gospodarczej w Niemczech, co stanowi doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy chcą mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. To świetna alternatywa dla umowy zlecenie, umożliwiająca szersze możliwości współpracy. Umożliwia ona m.in.:

 • pracę na własny rachunek,
 • negocjację wyższego wynagrodzenia,
 • negocjację zakresu obowiązków ze zleceniodawcą.

Prowadzenie Gewerbe jest możliwe także dzięki współpracy z firmą opiekuńczą, która pomaga w załatwieniu wielu formalności i oferuje kompleksową pomoc w zakresie:

 • uzyskania bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec,
 • otrzymania niemieckiego ubezpieczenia wypadkowego i OC,
 • udzielenia całodobowego wsparcia przez 7 dni w tygodniu,
 • dostępu do wielu atrakcyjnych ofert.

Praca w opiece bez pośredników

Poszukiwanie pracy na stanowisku opiekunki można podjąć na własną rękę, bezpośrednio kontaktując się ze zleceniodawcami w Niemczech. Wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem – możemy natrafić na nieuczciwego pracodawcę, który nie będzie wypłacać terminowo wynagrodzenia czy odprowadzać za nas składek zdrowotnych, a my bez odpowiedniego wsparcia i dobrej znajomości przepisów, będziemy mieć duże trudności w ich wyegzekwowaniu. Na tego typu rozwiązanie decydują się zazwyczaj osoby wykwalifikowane, które mają już doświadczenie na niemieckim rynku pracy i dobrze komunikują się w tym języku.