Inhalacja nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. W niektórych sytuacjach podanie leku wziewnego jest jednak konieczne. W przypadku dłuższej terapii inhalacyjnej (lub takiej powtarzanej regularnie) dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup nebulizatora. Czym jest i dlaczego warto go kupić?

Nebulizatory: właściwości

Nebulizacja to termin medyczny, który odnosi się do wziewnego przyjmowania leku. Preparaty wziewne mogą być przepisane przez lekarza zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia jak i w sytuacji, gdy chory cierpi na przewlekłą chorobę (np. mukowiscydozę). Dzięki nebulizacji lek przedostaje się niemal bezpośrednio do oskrzeli i płuc, co przyspiesza jego działanie. Dodatkowo dzięki terapii inhalacyjnej chory może brać mniejszą dawkę leku przy zachowaniu tej samej skuteczności (oraz zminimalizowaniu niepożądanych skutków ubocznych). Co ważne, nebulizatory są na tyle małe, że bez problemu można ich używać w domu, a nawet w podróży (zmieszczą się nawet w małych torbach podróżnych). Dzięki temu pacjenci chorujący na przewlekłe choroby nie muszą spędzać całego czasu w szpitalu. Rozróżnia się dwa rodzaje nebulizatorów – ultradźwiękowe i pneumatyczne. Ultradźwiękowe, jak sama nazwa wskazuje, rozszerzają cząsteczki aerozolu za pomocą fal ultradźwiękowych, z kolei pneumatyczne – za pomocą sprężonego powietrza (lub tlenu).

Nebulizator: czym się kierować? Nebulizator Philips

Nebulizatory można bez problemu kupić w aptekach czy sklepach ze sprzętem medycznym. Przy wyborze nebulizatora warto sprawdzić, jak długi jest czas podawania leku, jakie są jego rozmiary, czy ma gwarancję oraz jaka ilość leku pozostaje po nebulizacji. Przykładem urządzenia, które ma dobre parametry, jest nebulizator Philips. Po pierwsze, nebulizator Philips charakteryzuje się bardzo krótkim czasem podawania leku (poniżej siedmiu minut), w dodatku jest niewielki i ma 12 miesięcy gwarancji. Warto też wspomnieć, że Nebulizator Philips pozwala na niemal całkowite wykorzystanie leku – po nebulizacji pozostaje naprawdę niewiele preparatu.