Rdza na ramie lub łańcuchu to widok, który potrafi zepsuć humor każdemu rowerzyście. Rude plamy wyglądają nieestetycznie, a ich obecność na niektórych częściach może wpływać negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zamiast martwić się, jak odrdzewić rower, lepiej nie dopuścić do powstania problemu. W dzisiejszym artykule radzimy, jak zabezpieczyć rower przed korozją.

Jak zabezpieczyć rower przed korozją?

Na korozję narażone są wszystkie stalowe elementy roweru, więc fabrycznie zabezpiecza się je różnego rodzaju powłokami ochronnymi. W przypadku stalowej ramy jest to po prostu lakier, z kolei kierownica czy mostek są najczęściej chromowane. Każde uszkodzenie takiej powłoki może stać się zaczątkiem korozji, więc rysy i odpryski najlepiej od razu uzupełnić, np. lakierem do zaprawek. Nie oznacza to jednak, że rdza nie może się pojawić na rowerach karbonowych i aluminiowych. Nawet one posiadają elementy ze stali, takie jak łańcuch, zębatki, tarcze hamulcowe czy śruby, które należy utrzymywać w czystości i regularnie smarować. Powstawaniu korozji sprzyja wilgoć, więc ważnym elementem prewencji jest również przechowywanie sprzętu w odpowiednim miejscu.

Jak zabezpieczyć łańcuch przed korozją?

Łańcuch i inne elementy napędu to części roweru, które są szczególnie podatne na korozję. O ich regularnej konserwacji warto pamiętać zwłaszcza zimą, gdyż obecna na drogach sól przyspiesza rdzewienie. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć łańcuch przed korozją? Na szczęście nie jest to trudne – wystarczy go regularnie czyścić, najlepiej przy pomocy specjalnego odtłuszczacza, i odpowiednio smarować. Polecamy zaopatrzyć się w smar lub olej dopasowany do pogody, gdyż środek na suche warunki nie sprawdzi się zimą. W tym trudnym dla rowerów okresie niezbędny jest gęstszy i trudniejszy do wypłukania smar.

zabezpieczenie-przed-korozja

Zabezpieczamy śruby i gwinty

Zabezpieczenie roweru przed korozją powinno również obejmować wszelkiego rodzaju śruby i gwinty. O tych stalowych elementach często zapominają posiadacze jednośladów z aluminiową lub karbonową ramą. Aby rozwiązać problem korozji, na newralgiczne miejsca łączeń wystarczy nałożyć cienką warstwę smaru. Zabieg ten sprawi, że w gniazdach imbusów przestanie gromadzić się woda, a śruby nie ulegną tak łatwo zapieczeniu. Odrobina smaru to absolutna konieczność na przykład na gwintach pedałów — w ich przypadku jazda na sucho to prawie pewna wizyta w serwisie.

Odpowiednie przechowywanie

Na nic się zda staranne mycie i smarowanie roweru, jeśli będzie przechowywany w nieodpowiednim miejscu. Żaden jednoślad nie lubi wilgoci, więc na starcie odpada balkon czy zewnętrzny stojak pod blokiem. Rower należy przechowywać w suchym i ciepłym miejscu, np. na strychu lub w ogrzewanej piwnicy czy garażu. Co zrobić jednak, jeśli nie mamy dostępu do tego typu pomieszczenia? Z pomocą przychodzą nam wieszaki rowerowe, które pozwalają powiesić jednoślad na ścianie mieszkania. Przechowywany w ten sposób sprzęt nie zajmuje wiele miejsca, więc można go umieścić nawet w niewielkim przedpokoju czy wąskim korytarzu. W wieszak na rower warto zainwestować nie tylko po to, aby zaoszczędzić przestrzeń, ale również uniknąć przewrócenia i uszkodzenia jednośladu oraz ułatwić sobie wszelkie czynności serwisowe.

przechowywanie-roweru

Jak odrdzewić rower?

Jeśli na rowerze pojawiły się już plamy rdzy, lepiej nie zwlekać z działaniem. Tylko szybka reakcja pozwoli ograniczyć szkody! W takiej sytuacji warto sięgnąć po odrdzewiacz i punktowo nanieść go na ogniska korozji lub zanurzyć całą część w specyfiku, o ile jest to możliwe. Niektórzy stosują na rdzę domowe sposoby, np. kwasek cytrynowy z wodą, ocet lub pastę z sody oczyszczonej. Po ich użyciu należy jednak pamiętać o natłuszczeniu czyszczonej powierzchni, aby uniknąć nawrotu problemu. Na koniec przypominamy, że podczas odrdzewiania roweru warto zachować zdrowy rozsądek. Dla własnego bezpieczeństwa mocno skorodowane części lepiej jest wymienić. Dotyczy to zwłaszcza tarcz hamulcowych – zarówno rdza, jak i pozostałości środków do jej usuwania mogą powodować wydłużenie drogi hamowania.

 

Masz problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do przechowywania swojego sprzętu? Na rtrbikes.com znajdziesz wieszaki na rower, które sprawdzą się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Źródło zdjęć: shutterstock.com