Stało się, Polacy masowo ruszyli do sklepów, aby zgromadzić zapasy żywności. Kupujemy, mąkę, cukier, ryż, ale też mięso i konserwy. Pamiętaj, tylko aby żywność kupować w sposób sensowny, a zgromadzone zapasy zabezpieczyć tak, aby za dwa tygodnie nie zasiliły okolicznych śmietników.

1. Zaplanuj zakupy

Zastanów się, co jest ci naprawdę potrzebne. Nie chodzi o to, aby iść za głosem tłumu i biegać po mieście za paczką drożdży. Zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia, jak piecze się ciasto czy chleb, bo nigdy tego nie robiłaś. Zaopatrz się w produkty, z których potrafisz przygotować dania, które dodatkowo lubi twoje rodzina. Jeśli twoje dziecko nie wzięło do ust kapusty, raczej nie ma szans, aby zajadało się bigosem w czasie kwarantanny.

2. Zwróć uwagę na datę ważności

Oglądaj uważnie etykiety i wybieraj te produkty, które mają długi termin ważności. Kupując w ten sposób, będziesz mieć pewność, że produkt będzie świeży przez określony czas. Zwróć szczególną uwagę na daty przydatności mięsa i nabiału. Unikaj kupowania niemrożonych ryb i podrobów.

3. Przygotuj miejsce na zapasy

Tylko właściwe przechowywanie pozwoli ci na zachowanie świeżości produktów. Pamiętaj, ze lodówka nie może być przepełniona, bo nie będzie sprawnie funkcjonować. Powietrze musi w niej swobodnie cyrkulować. Jeśli chcesz zgromadzić większy zapas owoców i je zamrozić, zrób musy. Zmiksowane owoce zajmą mniej miejsca w zamrażarce, a będą równie wartościowe. Jeśli nie masz miejsca, nie kupuj w nadmiarze. Po prostu jedzenie się zmarnuje, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywane.

4. Przechowuj produkty we właściwych warunkach

W temperaturze pokojowej trzymaj pieczywo, produkty sypkie, a także olej i oliwę. Pamiętaj, że wszystkie sypkie artykuły muszą być zamknięte w szczelne opakowania. Jeśli nie masz ich w co przesypać, zawiń folią spożywczą. Konserwy o zawekowane słoiki także nie wymagają obniżania temperatury. Surowe mięso wkładaj do lodówki posolone lub natarte sokiem z cytryny. Przedłuży to świeżość produktu.

5. Nie zamrażaj powtórnie

Rozmrażać trzeba tylko taką porcję produktu, którą planujemy zjeść. Owoce i warzywa możesz przechowywać w zamrażalniku nawet rok, mięso pół roku. Przygotuj porcję takiej wielkości, abyś mogła je jednorazowo wykorzystać. Jeśli to się nie uda i ugotujesz zbyt dużo, przełóż danie do słoika i poddaj pasteryzacji. Jeśli wykonasz ją dwukrotnie, znacząco przedłużysz świeżość produktu.