Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Najprostszym sposobem rozwiązanie jest tutaj zastosowanie implantów.

Kiedy zastosować implanty?

Implanty zębowe wszczepia jako materiał zastępczy dla brakujących zębów. Mogą one być także podstawą pod przyszłe korony i mosty. Dzięki nim jesteśmy w stanie całkowicie odbudować nasze zęby i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej. Oczywiście implanty poprawiają także estetykę twarzy po utracie zębów. Wskazaniem do zastosowania implantów jest brak pojedynczego zęba lub nawet wszystkich zębów. Także, kiedy pacjent ma braki między zębami o różnej rozpiętości zarówno w szczęce, jak i żuchwie, wskazane jest wykorzystanie implantów, które będą miały tu zastosowanie w celu zwiększenia liczby filarów pod przyszły most protetyczny, bądź pojedyncze korony protetyczne. Niektórzy pacjenci nie mogą korzystać z protez konwencjonalnych i najlepszym rozwiązaniem będą dla nich właśnie implanty. Ostatecznie wszczepia się je, kiedy brak jest zębów stałych w danym miejscu szczęki.

Przeciwwskazania

Niestety nie wszyscy pacjenci mogą się poddać zabiegowi wszczepiania implantów. Najczęściej problemem są przeciwwskazania miejscowe. Chodzi tutaj o nie wystarczające wymiary wyrostka zębodołowego do umieszczenia implantów, brak miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi, brak miejsca pomiędzy zębami górnymi i dolnymi, a także, kiedy w miejscu, w którym mają zostać wszczepione implanty, jest nieprawidłowa błona śluzowa. Przeciwwskazaniem mogą być też choroby i stan pacjenta. Zabieg ten jest niemożliwy, jeśli pacjent jest chory psychicznie lub cierpi z powodu cukrzycy. Nie mogą mu się też poddać osoby, które są uzależnione w wysokim stopniu od alkoholu czy narkotyków. Wszystkie choroby, których efektem jest radykalne wyniszczenie organizmu, są raczej przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu, chodzi tu głównie o AIDS czy choroby nowotworowe.

Niekiedy przeszkodą jest bardzo zły stan jamy ustnej, który może uniemożliwiać przeprowadzenie danego zabiegu. W przypadku kobiet ciąża może być przeszkodą do przeprowadzanie zabiegu. Oprócz tego wszczepienie jest utrudnione, jeśli chodzi o nawykowe zgrzytanie zębami, choroby krwi oraz niektóre przebyte choroby. Także wiek może być przeszkodą do wykonania tego typu zabiegu. Nie mogą się mu poddać osoby, które nie ukończyły szesnastego roku życia. Wynika to z faktu, że w przypadku tak młodych ludzi nie został ukończony jeszcze rozwój kości. Istnieje też górna granica. Zabiegu nie przeprowadza się u osób po sześćdziesiątym piątym roku życia. Są też przeciwwskazania, które mogą utrudnić przeprowadzenie zabiegu. Jest to choćby zaawansowana paradontoza oraz stany zapalne przyzębia i błony śluzowej, alergie, choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie, niewydolność serca, wrodzone wady serca, protezy zastawek sercowych. Nie powinniśmy też palić papierosów, gdyż nałogowi palacze mają cienką i gorzej ukrwioną błonę śluzową oraz zaburzenia w krążeniu, co może powodować, że rany będą się trudniej goić.

Sprawdź również na: https://www.ziemlewski.pl/