Dania to stosunkowo niewielki kraj, ale za to bardzo dobrze rozwinięty pod względem gospodarczym – podobnie jak wszystkie kraje skandynawskie. Dodatkowo jest stosunkowo chłonny, co powoduje, że przyciąga nieustannie nowych pracowników. Do Danii wyjeżdża także wielu Polaków – głównie ze względu na dobre zarobki, ale także dlatego, że Dania jest położona niedaleko naszego kraju. Co warto wiedzieć o duńskim rynku pracy przed podjęciem decyzji o wyjeździe tam?

Kogo poszukuje się w Danii?

Przedstawiciele jakich zawodów są obecnie najbardziej poszukiwani na duńskim rynku pracy? Obecnie są to z pewnością wszelkiego rodzaju specjaliści – głównie ze względu na to, że Dania jest stosunkowo niewielkim krajem, ale z dużą liczbą firm. Duńscy pracodawcy najchętniej zatrudniają informatyków, inżynierów i personel medyczny. Firmy w Danii poszukują też osób z branży budowlanej – przede wszystkim budowlańcy, ale także murarze, dekarze, hydraulicy i stolarze. Poszukiwane są również osoby z branży logistycznej – m.in. kierowcy.

Jak najłatwiej znaleźć pracę w Danii?

Oferty pracy w Danii możemy znaleźć np. w polskich urzędach pracy. Zazwyczaj jednak ofert pracy szukamy w Internecie lub za pośrednictwem sprawdzonych biur pośrednictwa pracy. Co bardzo ważne, zawsze warto sprawdzić reputację biura oraz opinie osób, które już wcześniej skorzystały z jego usług.

Zwrot podatku Dania – jak to funkcjonuje?

Jedną z kwestii, która na pewno zainteresuje osoby decydujące się na pracę poza granicami kraju, jest zwrot podatku Dania jest znana ze stosunkowo wysokich podatków. Polacy pracujący w Danii mogą jednak ubiegać się – bez żadnych przeszkód – o zwrot podatku Dania wymaga złożenia zeznania podatkowego w duńskim urzędzie (SKAT). Co ważne – każda osoba, która podjęła w Danii legalną pracę ma obowiązek złożenia takiego zeznania. Należy to zrobić najpóźniej do 1 maja. Jeśli chodzi z kolei o korektę zeznań podatkowych, możemy poprawiać dokumenty nawet sprzed trzech lat, co stanowi duże ułatwienie.