Urządzając sypialnię najczęściej pamięta się o tych elementach wyposażenia, które nie są najważniejsze. Dlatego też bardzo często pomijany jest na początku aspekt wyboru materaca do spania. Należy pamiętać, że człowiek przesypia około 1/3 swojego życia, więc komfort i wygodna snu ma ogromne znaczenie. Na rynku znaleźć można szeroką gamę różnego rodzaju produktów, które cechują się różnymi właściwościami. Wybór optymalnego rozwiązania nie jest więc taki oczywisty. Na co zwrócić uwagę kupując materac na łóżko? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Czym muszą charakteryzować się najlepsze materace?

Materace na łóżko to produkty, które w sypialni, wraz z łóżkiem i stelażem, odgrywa najważniejszą rolę. najlepsze modele na rynku muszą charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Ponadto muszą zapewnić wyjątkowe warunki do spędzenia nocy. Dobrym wyborem są materace na łóżko, które nie gromadzą w sobie kurzu, ale jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zabezpieczać kręgosłup oraz mięśnie, które go otaczają. Dzięki takiemu połączeniu użytkownik będzie mógł budzić się w pełni wypoczęty i zrelaksowany, a jego samopoczucie będzie bardzo dobre. 

Waga śpiącego a wybór materaca

Jakie są najlepsze materace do łózek podwójnych, pojedynczych lub dla dzieci? W pierwszej kolejności należy zacząć od wagi użytkownika. Przyjmuje się, że im jest on cięższy, tym podkład powinien być twardszy. Jednakże twardość materaca i to jak się na nim wysypia dana osoba, wymyka się temu podziałowi. Część osób woli spać na miękkim wkładzie, inni na twardym. Dlatego warto zainwestować w taki materac, który jest dwustronny o różnych stopniach twardości i w razie problemów można go obrócić na drugą stronę. Dla osób cięższych i par najlepszym wyborem będą materace kieszeniowe. Nawet w przypadku dużej różnicy wagi pomiędzy dwoma osobami, drgania w trakcie przekręcania się na drugi bok jednej z nich, nie będą przenoszone i budzić drugiego użytkownika.

Materace dla alergików

Na alergię w Polsce cierpi bardzo dużo osób. Najczęściej alergenem jest kurz, który jest wszędobylski, nawet jeśli odpowiednio dba się o mieszkanie. Roztocza, które znajdują się w kurzu żywią się martwym naskórkiem, który znajduje się wszędzie, zwłaszcza w pościeli i materacu. Aby mogły się rozwijać, potrzebują ciepłych oraz wilgotnych miejsc. Dlatego, żeby zagwarantować alergikom zdrowy sen, poleca się materace, które produkowane są z naturalnych komponentów i są przewiewne. Do takich z pewnością zaliczyć można materace lateksowe, termoelastyczne i piankowe. Ponadto alergicy powinni zwracać uwagę na to, czy w składzie materaca znajduje się mata kokosowa. Cechuje się ona właściwościami antybakteryjnymi i antyalergicznymi. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni materac warto zwrócić uwagę jeszcze na pozycję snu, która również ma kluczowe znaczenie w aspekcie komfortu wypoczynku. Nie bez znaczenia jest wielkość łóżka i zastosowany stelaż. Ostatnim istotnym aspektem jest cena. W przypadku materacy kieszeniowych i piankowych nie powinno się oszczędzać. Wysoka jakość wykonania i zastosowanych komponentów oraz gwarancja komfortowego snu muszą kosztować swoją cenę.