Najbardziej charakterystycznym objawem ospy wietrznej jest wysypka – to właśnie ona sugeruje, że mamy do czynienia z tą chorobą. Najczęściej na ospę chorują dzieci, chociaż zdarza się, że niektóre osoby przechodzą ją dopiero w wieku dorosłym (co wiąże się też zazwyczaj z cięższym przebiegiem choroby). Jak wygląda ospa?

Ospa wietrzna: podstawowe informacje

Inna nazwa ospy wietrznej – czyli wiatrówka – dużo mówi o przyczynie zachorowań. Choroba jest przenoszona przez wirus ospy wietrznej, który z kolei może do nas dotrzeć drogą kropelkową lub przez wiatr. Należy zatem mieć bezpośredni kontakt z chorobą osobą lub przynajmniej znajdować się w jej pobliżu. Początkowo ospa nie daje żadnych objawów, dlatego często nie wiemy, czy zarażenie miało miejsce np. w przedszkolu (w przypadku dzieci) czy w jakimkolwiek innym miejscu. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po około dwóch tygodniach od zarażenia; co ważne, pierwszym objawem wcale nie jest charakterystyczna wysypka. Początkowo możemy myśleć, że mamy do czynienia z grypą; gorączka, złe samopoczucie (czy czasem nawet katar) wskazują raczej na zwykłą infekcję. Po wystąpieniu tych objawów warto obserwować tułów – to na nim powinny wkrótce pojawić się pierwsze plamki. W późniejszym okresie wysypka rozprzestrzenia się na całe ciało, a krostki mogą pojawić się nawet w nietypowych miejscach, takich jak np. wnętrze jamy ustnej.

Powikłania po ospie wietrznej

Rzadko dochodzi do powikłań po ospie wietrznej, zwłaszcza u dzieci; na ogół choroba ma łagodny przebieg. Znacznie częściej na powikłania narażeni są dorośli; może skończyć się na ropnym zakażeniu skóry czy zapaleniu płuc, ale także na znacznie poważniejszych konsekwencjach jak chociażby zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Co ważne – leczenie ospy nie przysparza na ogół większych trudności, bo dzieciom chorującym na ospę nie jest przepisywany antybiotyk. Ważne jest jedynie obniżenie gorączki i zmniejszenie świądu (tak, by nie dziecko nie rozdrapywało wysypki). W przypadku dorosłych zarażonych ospą wietrzną o formie leczenia decyduje lekarz.