Obrazy na płótnie wymagają odpowiedniego wykonania, wyboru właściwego miejsca przechowywania oraz regularnego czyszczenia. Jeśli wszystkie te czynniki zostaną spełnione, obraz może upiększać pomieszczenie przez długi okres czasu. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki. Ważny jest zarówno sam proces wykonania obrazu, jak również to, co dzieje się z płótnem już po kupieniu. O czym należy pamiętać, decydując się na wybór obrazu na płótnie?

Materiały wykorzystywane do produkcji obrazów

Obraz na płótnie powinien spełniać funkcje estetyczne oraz użytkowe, dlatego bardzo ważny jest wybór wysokiej jakości materiałów produkcyjnych. Zastosowane tusze muszą charakteryzować się odpowiednio wysokim nasyceniem barw. Tylko w takim przypadku po dłuższym czasie kolory nie zbledną.

Jak tłumaczy ekspert z firmy KrainaBarw.pl: Nowoczesna technologia umożliwia nanoszenie grafik w wysokiej rozdzielczości i jakości na tekstyliach. Nie straszne są im zmiany temperatur, wilgotność, zachlapanie przez napoje czy zbyt duże nasłonecznienie. Każde z nich w przypadku tradycyjnych, nieodpowiednio zabezpieczonych obrazów, okazuje się zabójcze. Oczywiście obok wspomnianej wcześniej wytrzymałości ważna przy nich jest także dostępna skala i wysokie nasycenie barw.

Gdzie powiesić obraz na płótnie?

Duże znaczenie dla żywotności obrazu na płótnie ma miejsce jego przechowywania. Nie należy wieszać obrazu w pobliżu: kaloryfera, nasłonecznionego okna, kominka lub piecyka. Działanie wysokich temperatur ma niekorzystny wpływ na obraz, powoduje jego niszczenie. W efekcie barwy mogą stracić swoją wyrazistość.

Równie niebezpieczne jest umieszczanie obrazu blisko drzwi wejściowych. Istnieje wówczas ryzyko, że ktoś przez nieuwagę zbyt mocno popchnie drzwi i tym samym doprowadzi do uszkodzenia obrazu. Obraz na płótnie powinien być zawieszony odpowiednio wysoko. Umieszczenie obrazu zbyt nisko może grozić jego łatwym zabrudzeniem – jest narażony na wylanie napoju, częste dotykanie palcami, porysowanie przez dzieci.

Czyszczenie i konserwacja obrazu

Obraz na płótnie wymaga regularnego czyszczenia. Trzeba jednak robić to w odpowiedni sposób. Obraz należy czyścić miękką, delikatną szmatką lub szczotką do ścierania kurzu. Nie wolno używać do czyszczenia szorstkich materiałów, ponieważ mogą zniszczyć powierzchnię płótna. Najlepiej użyć więc wilgotnej, bawełnianej szmatki.

Kiedy warto zdecydować się na profesjonalną konserwację obrazu? Zabieg konserwacji należy wykonać zawsze wtedy, gdy dostrzeżemy duże usterki, zniszczenia. Najczęstsze problemy to: spękania farby, wyblakłe kolory, pojawienie się grzybów, zżółknięcie barw. W takich przypadkach powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy, która zajmie się naprawą usterek. Podejmowanie działań na własną rękę grozi pogorszeniem stanu obrazu.