Być może dla niektórych zakwaszenie organizmu brzmi jak zabobon – okazuje się jednak, że czasem faktycznie konieczne jest odkwaszenie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że naturalne pH naszego organizmu uległo drastycznej zmianie, a nietypowych objawów towarzyszących nam na co dzień nie potrafimy powiązać z zakwaszeniem. Jak odkwasić organizm?

Przyczyny i objawy zakwaszenia organizmu

O zakwaszeniu organizmu możemy mówić w momencie, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem gospodarki kwasowo-zasadowej; na ogół dzieje się tak w momencie, gdy dostarczamy zbyt dużo produktów o odczynie kwasowym. Należy jednak pamiętać, że zakwaszeniu organizmu sprzyja również wiele innych czynników; m.in. częste zażywanie używek (takich jak alkohol, kawa, papierosy), stresujący tryb życia, brak możliwości pełnego odpoczynku, zła dieta, siedzący tryb życia (lub w skrajnych przypadkach – zbyt wysoka intensywność ćwiczeń). Zakwaszenie organizmu możemy rozpoznać po powtarzających się wzdęciach, zgadze, a także chronicznym zmęczeniu (które nie ustępuje nawet po odpoczynku), bólach głowy i ogólnych problemach z koncentracją. Zakwaszeniu organizmu mogą towarzyszyć także wypryski, wypadanie włosów i pogorszenie kondycji skóry. Objawy są mało charakterystyczne, dlatego częściej szukamy ich podłoża gdzie indziej, przez co stan zakwaszenia przedłuża się, a objawy kumulują się. Może też dojść do osłabienia odporności i częstszych zachorowań. Stawiamy wówczas pytanie jak odkwasić organizm?

Jak odkwasić organizm? Kilka porad

Po pierwsze należy zrezygnować z produktów, które zakwaszają organizm. Mowa przede wszystkim o wędlinach i mięsie – zbyt duża ilość tych składników w codziennej diecie nie służy naszemu organizmowi; najbardziej zakwaszają wołowina i wieprzowina. Dla wielu osób złą wiadomością może być to, że do produktów zakwaszających zalicza się również pieczywo, słodycze, makarony, ryż czy jaja. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować z tych produktów. Odpowiedzi na pytanie jak odkwasić organizm należy szukać w ograniczeniu ich ilość w codziennej diecie. Z kolei do produktów odkwaszających można zaliczyć truskawki, kaszę jaglaną i gryczaną, brokuły, szpinak czy pomidory.