W prawidłowo skonstruowanej diecie dla dziecka powinny znaleźć się tłuszcze roślinne, które łatwiej zapewnić, gdy ma się do dyspozycji takie urządzenia jak wyciskarka do oleju. Pozwala to regularnie dostarczać organizmowi dziecka istotnych dla jego rozwoju wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Odpowiedni sposób żywienia dzieci ma kluczowe znaczenie dla zdrowia na dalszych etapach życia. Dieta powinna być skonstruowana w taki sposób, aby dostarczać odpowiednie ilości kluczowych składników odżywczych. Należy równocześnie brać pod uwagę, że dzieci potrzebują więcej tłuszczów, niż dorośli. Po pierwszym roku życia powinny one pokrywać nawet 35% całodziennego zapotrzebowania na energię. Dopiero po 3 roku życia można stopniowo zastępować tłuszcze zwierzęce roślinnymi.

Jakie tłuszcze wybierać?

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie stosowania tłuszczów nasyconych, a korzystanie przede wszystkim z tych nienasyconych. Zatem niezbędne jest wybranie odpowiednich olejów.

Nienasycone tłuszcze można znaleźć w:

  • oliwie z oliwek,
  • oleju rzepakowym.

Do polewania dań można stosować między innymi oliwę z oliwek. Gdy chce się korzystać z najlepszych produktów, wówczas należy zdecydować się na te tłoczone na zimno, a także z pierwszego tłoczenia. Natomiast przy pieczeniu można wykorzystać oliwę z oliwek, które są rafinowane. Sprawdzą się one również przy gotowaniu, czy podsmażeniu.

Gdy chce się uzyskać zdrowy olej, wówczas wykorzystując takie urządzenie jak wyciskarka do oleju, warto przygotować olej rzepakowy tłoczony na zimno.

Wyciskarka do oleju, która zapewni wygodne użytkowanie

W celu uzyskania zdrowego tłuszczu roślinnego można wykorzystać specjalne urządzenia do jego tłoczenia. Pozwolą one znacznie wygodniej i szybciej go przygotować.

Gdy wybiera się wyciskarkę, można brać pod uwagę dwa rodzaje:

  • ręczne,
  • ślimakowe.

Obecnie ręczne wersje wyciskarek stają się coraz mniej popularne. Wynika to przede wszystkim z mniejszej wygody, którą zapewniają podczas procesu przygotowywania oleju. Do obsługi urządzenia potrzeba dużo siły. Natomiast zaletą takich produktów jest niska cena, małe koszty eksploatacji, prosta i trwała konstrukcja. Chcąc wygodnie tłoczyć olej w warunkach domowych, można zdecydować się na urządzenia mechaniczne. Zasilana prądem elektrycznym wyciskarka do oleju to mała waga i niskie rozmiary. To poręczne i funkcjonalne urządzenie. Natomiast przy dokonywaniu wyboru istotne jest, aby wyciskarka do oleju była w stanie tłoczyć olej na zimno, a nie na ciepło. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwości uzyskania takiego, który ma najlepsze właściwości.