Wakacje, wolne dni od pracy można spędzić w tysiącach miejsc świata, dostając się tam za pomocą różnych środków transportu. Jedni wolą relaksować się na plaży, drudzy w górach, a jeszcze inni wybiorą ekskluzywny hotel z jacuzzi. Są też ludzie, którzy kochają bardziej traperskie wakacje, czyli zaszywają się na jakiś czas w niezastąpionych kamperach.

Może to propozycja dla Ciebie?

Kampery zdobywają sobie coraz większą popularność. Zwolenników na pewno im nie brakuje, a co ważne, rozwija się cały czas produkcja przyczep kempingowych oraz sprzętu potrzebnego do ich zagospodarowania. Jeśli masz trochę funduszy na zakup kampera i najpotrzebniejszych rzeczy, na pewno się nie zawiedziesz. Kampery mogą być tak urządzone, że nie odczuwa się dyskomfortu mieszkania poza domem.

Jak więc go wyposażyć?

Zadbaj przede wszystkim o to, aby znalazły się tam sprzęty potrzebne do przygotowania posiłków – czyli szafeczka, stół, sztućce, polowa zastawa. Oczywiście musisz mieć miejsce do spania, czyli małe łóżko, lub składany fotel. Można wybrać też zwykły, komfortowy materac. Koniecznie zaopatrz się w osłonę przeciwsłoneczną np. parasol, aby spędzać mile czas przed kamperem podczas upałów. Ważna rolę spełniają także organizery na podręczne rzeczy, czy buty. Przyda się również kilka krzesełek, mogą to być składane fotele, lub zwykle plastikowe meble ogrodowe.

Oczywiście warto też zadbać o estetykę wnętrza, czyli kupić gustowne zasłonki, obrus na stolik i inne gadżety, które ładnie ozdobią wnętrze przyczepy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim o instalacji gazowej. Każdy kamper jest w nią wyposażony, ale trzeba wiedzieć, jak z niej korzystać. Warto kupić dwie butle gazu, aby później nie martwić się o podgrzanie wody, czy ogrzewanie. Zawsze należy wyłączyć instalację gazową podczas jazdy, ponieważ można narazić się na niebezpieczeństwo.

Toaleta i prysznic

Nieodzowne elementy, w które wyposażone są kampery. Chemiczna toaleta, zlew… są bardzo potrzebne, ale musisz wiedzieć, jak o nie dbać i eksploatować. Ważna kwestia wiąże się z napełnieniem dwóch zbiorników – na wodę czystą i brudną. Oprócz tego, należy wiedzieć jak je napełnić oraz jak później opróżnić. Poczytaj więc, jak to zrobić, aby nie było później podczas drogi niemiłych niespodzianek.

I jedna z najważniejszych kwestii, to instalacja elektryczna, Bez tego ani rusz w drogę! Trzeba zasilić oświetlenie, naładować jakoś urządzenia elektryczne, uruchomić lodówkę, TV i tak dalej. Jak powinno wyglądać idealne wyposażenie związane z instalacją elektryczną? To przetwornica służąca do uruchomienia sprzętów AGD, przełącznika przetwornicy, dodatkowego akumulatora żelowego do zasilania różnych urządzeń, zasilacza i opcjonalnie paneli solarnych.

Kampery to pomysł na udane, wyjątkowe wakacje tylko wtedy, kiedy zadbasz o to, aby wszystko znalazło się na swoim miejscu. Konieczne jest też zapoznanie się dokładnie ze specyfikacja techniczną różnych urządzeń. Logistyka takiej podróży jest równie ważna, jak wyposażenia kampera. Trzeba wiedzieć, gdzie można się zatrzymać i jak korzystać z miejsc wyznaczanych dla przyczep kempingowych.