Zabezpieczenie ekranu smartfona przed czynnikami zewnętrznymi to już raczej konieczność. Wyświetlacz jest kluczowym, a zarazem najdelikatniejszym elementem urządzenia, którego wymiana w przypadku pęknięć czy zarysowań może przysporzyć wiele problemów. Co jednak w przypadku, gdy zależy nam na oryginalnym wyglądzie telefonu i nie chcemy go „psuć” dodatkowymi akcesoriami ochronnymi? Czy istnieje na rynku niewidoczna osłona na ekran smartfona?

Popularne powłoki ochronne na ekran smartfona

Do niedawna wśród akcesoriów zabezpieczających ekran dominowały dwa rozwiązania: folie ochronne i szkła hartowane. Folie ochronne to bardzo cienkie powłoki, które dobrze chronią ekran przed brudem i kurzem, gorzej przed zarysowaniami i prawie wcale przed rozbiciem wyświetlacza. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szkła. Jest to najprostsza i najtańsza forma zabezpieczenia wyświetlaczy przed rozbiciem. Jest bardzo twarde (szkło hartowane 9H to obecnie najtwardsza powłoka ochronna dostępna na rynku), więc skutecznie chroni ekran.

Wadą tego typu powłok ochronnych jest fakt, że szkło hartowane potrafi z czasem pękać lub zaczyna powoli się kruszyć przy krawędziach. Dodatkowo jego grubość, wahająca się od 0,33 do 0,5 mm, może nie przypaść do gustu tym użytkownikom, którzy elegancki, smukły design smartfona cenią równie wysoko, co jego bezpieczeństwo. Dla nich interesującym rozwiązaniem jest powłoka ochronna hybrydowa, czyli połączenie folii i szkła.

Powłoka hybrydowa – elastyczność folii, twardość szkła

Powłoka hybrydowa, nazywana również szkłem hybrydowym lub powłoką mieszaną, jest konstrukcją wielowarstwową, łączącą w sobie giętkość folii ochronnej oraz twardość szkła tłumaczy przedstawiciel sklepu internetowego Nasmartfona.pl. Dzięki swojej elastyczności zapewnia skuteczną ochronę przed uderzeniem, wzmacniając ekran do 250%. Nie kruszy się i nie pęka jak szkło hartowane, a dzięki swojej grubości wynoszącej tylko około 0,15 mm jest niemal niewidoczne i niewyczuwalne dla użytkownika.

Czy zatem szkło hybrydowe to osłona idealna? Niestety nie, takie rozwiązanie jeszcze się nie pojawiło. Generalnie przyjmuje się, że hybrydy lepiej od szkieł hartowanych chronią ekran przed uderzeniem czy upadkiem, ale są mniej skuteczne w ochronie przed zarysowaniami. Dokładniej jednak przylegają do wyświetlacza i są praktycznie niewidoczne dla użytkownika. Stanowią więc dobry kompromis między estetyką i odpornością warstwy ochronnej.