W miarę jak instalacje OZE stają się coraz bardziej popularne, rośnie także zainteresowanie pompami ciepła. Choć często można spotkać się z twierdzeniem, że powietrzna pompa ciepła nie jest najlepszym rozwiązaniem w polskim klimacie, z powodzeniem możemy wykorzystać się do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu budynku, a nawet do podgrzewania wody użytkowej. Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?

To, ile tak naprawdę zapłacimy za użytkowanie pompy ciepła, zależy w przeważającej mierze od jej klasy efektywności, a dokładniej wskaźników SCOP i COP. Pierwszy z nich określa efektywność średnioroczną urządzenia, drugi zaś chwilową. Im będą one wyższe, tym ciężej może pracować pompa, co – oprócz lepszych osiągów – przekłada się także na wyższe zużycie prądu.

Kiedy rozważamy instalację pompy ciepła w domu, należy pamiętać, że na ostateczny efekt pracy urządzenia przekłada się kilka czynników, które na pierwszy rzut oka wydają się być ze sobą niezwiązanie. Mowa o klasie energetycznej budynku, rodzaju zastosowanego systemu grzewczego, typie pompy oraz naszym zapotrzebowaniu na ciepło.

Nawet najlepsza pompa ciepła nie będzie działała efektywnie w domu ze starą stolarką, gdzie istnieje wiele mostków cieplnych, przez które powietrze „ucieka” na zewnątrz. W dodatku takie warunki sprawią, że cały system będzie musiał ciężko pracować, a efekty tej pracy będą dalekie od optymalnych.

Jak obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła

Jedną z koncepcji, jakie pozwalają zmniejszyć koszty takiej inwestycji, jest instalacja automatycznego sterowania. Komputer sam wykrywa warunki termiczne panujące w pomieszczeniu i dopasowuje do nich moc pompy, optymalizując działanie instalacji.

Druga metoda może być połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła tak, aby energia elektryczna generowana przez panele solarne zasilała pracującą pompę. W ten sposób nie czerpie ona z sieci energii, za którą musielibyśmy płacić.

Może się także okazać, że korzystna będzie zmiana taryfy zakupu energii elektrycznej. Warto porozmawiać z przedstawicielem operatora i ustalić, czy w naszej sytuacji lepszym wyborem będzie taryfa jedno, czy dwustrefowa.

Koszt eksploatacji pompy ciepła jest ściśle związany z gospodarką energetyczną w domu. Zanim zdecydujemy się na zakup takiej instalacji, warto zlecić przeprowadzenie audytu przez profesjonalną firmę, która ustali nasze zapotrzebowanie na energię (m.in. cieplną). Na podstawie takich wyliczeń zyskujemy pewność, że pompa ciepła spełni swoje zadanie.