Coraz więcej firm z różnych branż poszukuje kontraktowych producentów elektroniki, którzy działają kompleksowo i jednocześnie są w stanie zapewnić najwyższe standardy jakości. Dlaczego chętniej wybiera się przedsiębiorstwa świadczące usługi od A do Z, zamiast kilku mniejszych pracujących w wybranych obszarach? Co gwarantuje kompleksowość produkcji?

Produkcja elektroniki to skomplikowany proces składający się z kilku podstawowych etapów, których liczba i kolejność warunkowana jest m.in. wykorzystywanym typem montażu. W zależności od tego, czy zleceniodawca potrzebuje płytek PCB wykonywanych metodą montażu przewlekanego ręcznego THT, czy powierzchniowego automatycznego SMT, czas produkcji będzie różny. Ale to nie jedyne kryterium decydujące o tym, jak szybko wytworzone zostaną płytki drukowane. Co jeszcze ma na to wpływ?

Zakres usług producenta elektroniki

Zakres usług oferowanych przez konkretnego producenta elektroniki. Na cały cykl produkcyjny składa się zazwyczaj siedem etapów. Pierwszy z nich to sporządzenie dokumentacji, na podstawie której tworzone będą płytki PCB. Drugi to wspomniana już produkcja zgodna ze standardami i wymaganiami IPC-A-600 obejmująca kilkanaście etapów, w tym: przygotowanie CAD i laminatu, wybór rodzaju płytki i podłoża, wykonanie otworów montażowych, pod przelotki oraz ułatwiających pozycjonowanie, metalizację, nakładanie powłok, kontrolę jakości, cięcie, frezowanie i testy. Trzeci to dostawa elementów, czwarty – montaże w urządzeniach, piąty – testowanie funkcjonalności gotowych urządzeń, szósty – pakowanie i na koniec siódmy, czyli wysyłka.

Producent elektroniki często w ramach kompleksowych usług oferuje również programowanie, obróbkę przewodów, wytworzenie płytek prototypowych, kompletację i magazynowanie elementów czy doradztwo technologiczne.

Polski producent elektroniki zajmujący się kompleksowym wytwarzaniem płytek PCB? Sprawdź tu: https://printor.pl

Kompleksowa współpraca – dlaczego warto?

Kompleksowa produkcja kontraktowa elektroniki cieszy się coraz większą popularnością i nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ możliwość skorzystania z oferty jednej firmy to duże korzyści dla zleceniodawcy. Jakie? Przede wszystkim koordynowanie współpracy z jednym dostawcą. To równocześnie oszczędność czasu i pieniędzy. Nie ma konieczności transportu elementów pomiędzy różnymi punktami ani pilnowania terminów u kilku kontrahentów tak, aby płytki zostały dostarczone na czas.

Korzystanie z kompleksowych usług to również przeniesienie odpowiedzialności za projekt na jedną firmę – jeżeli coś pójdzie nie tak, np. klient nie będzie zadowolony z efektu, poszczególne elementy okażą się wadliwe czy źle zamontowane albo termin realizacji znacząco się opóźni, wszelkie uwagi zostaną skierowane do konkretnego przedsiębiorstwa.

Oprócz tego kompleksowa usługa produkcji to uproszczenie łańcucha dostaw, a w wielu przypadkach również możliwość dodatkowego wsparcia polegającego na konsultacjach inżynieryjnych i doradztwie.