Kaszel to bardzo uciążliwy objaw wielu chorób, który, choć za zadanie ma pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów z organizmu, to potrafi znacznie utrudnić codzienne normalne funkcjonowanie.

Dlaczego pojawia się u nas kaszel?

Kaszel jest reakcją organizmu na pojawienie się bakterii chorobotwórczych. Inaczej kaszel możemy nazwać odruchem wspomagającym, które zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Jednak w przypadku przewlekłego kaszlu możemy mieć już do czynienia z groźną chorobą, dlatego też nie należy go lekceważyć. Choć do pewnego momentu możemy z nim walczyć samodzielnie, to mimo wszystko warto udać się do lekarza, który doradzi, co należy zrobić.

Jakie są przyczyny kaszlu?

Przyczyn może być naprawdę wiele, jednak spośród nich można wyróżnić między innymi:

• infekcję górnych dróg oddechowych,
• zapalenie płuc,
• niewydolność serca,
• astmę,
• gruźlicę,
• raka nagłośni.

Pokazanie tak bardzo różnych chorób ma być przykładem na to, że nie można kaszlu lekceważyć, ponieważ może to być zarówno drobne przeziębienie, jak i bardzo groźna choroba, która stanowi zagrożenie dla naszego życia.

Jak leczyć kaszel?

Jeśli kaszel dopiero się u nas pojawił, to na początku możemy zacząć od domowych sposobów. Obowiązkowo musimy zadbać o ogrzanie naszego ciała, jego dobre nawodnienie i odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W przypadku nawodnienia uważajmy na herbaty, które mogą powodować wysuszanie śluzówek, ponieważ to zwiększy uporczywość kaszlu.

Do domowych metod zaliczymy także syrop z cebuli, a także inhalacji z pary wodnej, którą warto dodatkowo wzbogacić o środki antybakteryjne i antywirusowe.

Jednak jeśli kaszel męczy nas już od kilku dni i nie przechodzi z suchego w mokry, to należy wspomóc domowe sposoby. Na początku udajmy się do lekarza, który poprawnie zdiagnozuje, co się w naszym ciele dzieje. Potem możemy zakupić w aptece leki, które zwalczą kaszel w naszym ciele. Pamiętajmy jednak o tym, że kupując syrop, musimy stosować się do zasady, że na noc kupujemy i bierzemy syrop tłumiący kaszel, a na dzień syrop wykrztuśny. Spośród dostępnych na rynku leków, możemy wyróżnić między innymi: Mucosolvan, Syrop Prawoślazowy, Apicold i Supremin.

Powikłania nieleczonego kaszlu

Kaszel, tak jak i każdy inny objaw chorób, należy skutecznie leczyć do samego końca. Fakt, że nie pojawił się on u nas przez przykładowo jeden dzień, nie musi jeszcze oznaczać, że zupełnie go zwalczyliśmy. Jeśli kaszel nie zostanie wyleczony, oznacza to dalszy rozwój choroby. Zwykłe przeziębienie po jakimś czasie może przerodzić się w zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, co jest już stanem zagrożenie życia, jeśli nadal to zbagatelizujemy.

Czy nie lepiej od razu zareagować, niż walczyć z chorobą, dopiero gdy trafimy do szpitala? Dla lekarza diagnoza nie zajmie długo czasu. Pójście do apteki nie jest wyprawą na drugi koniec świata. Wystarczy poświęcić tylko trochę czasu i pozbyć się tych niemiłych objawów i chorób.