Bez słodyczy świat mógłby istnieć, ale czy jednak życie nie składa się z przyjemnych chwil, pośród których znajdują się między innymi słodkości? Nie oszukujmy się, nie zrezygnujemy całkowicie z cukru, ale z powodzeniem możemy ograniczyć jego ilości w codziennej diecie.

Jak przestać jeść słodycze, a przynajmniej ograniczyć ich ilość, bezboleśnie i przede wszystkim skutecznie? Na początek warto znaleźć przyczynę spożycia nadmiernej ilości słodyczy. Często jest tak, że od dzieciństwa uczymy się wynagradzania w postaci słodkości, ale i pocieszania w formie słodyczy. Przyzwyczajamy się do takich zachowań i wcale nie kieruje nami potrzeba czy chęć sięgnięcia po coś słodkiego, a zwykłe przyzwyczajenie. Należy zatem znaleźć przyczynę, która będzie podstawą odpowiedzi na pytanie, jak przestać jeść słodycze.

Jak przestać jeść słodycze? Działaj stopniowo!

Kolejno podejmowane kroki tyczą się stopniowego ograniczania cukru w codziennej diecie. Najpierw jednak trzeba się przyjrzeć, gdzie spotykamy „białą śmierć”. Do tego należy zastanowić się nad tym, czy nie jemy paradoksalnie zbyt mało. Niedożywiony organizm potrzebuje energii i drastyczne cięcia kalorii sprawiają, że tym bardziej wzrasta ochota na słodkie.

Jak przestać jeść słodycze, korzystać z cukru, skoro do tej pory były to zwyczajowe składniki naszego jadłospisu? Przede wszystkim czytajmy składy kupowanych produktów. Cukier często ukryty jest pod nazwą zamienników i niestety znajdujemy go praktycznie w każdym artykule spożywczym. Poza tym spróbujmy przez kilka dni nie jeść słodyczy – zbierzmy się w sobie, znajdźmy motywację, bo organizmowi to wystarczy, by przyzwyczaić się do mniejszej ilości cukru, co zaowocuje tym, że i nasze chęci na słodkości znacznie się ograniczą.

Na koniec zaś, co najważniejsze, nie musimy całkowicie eliminować słodyczy ze swojego menu. Wystarczy znaleźć zdrowe zamienniki. Kawę czy herbatę można dosłodzić naturalnym miodem, stewią lub ksylitolem. Zamiast batoników wystarczy wybrać owoce suszone. Tylko albo aż tyle potrzeba, by uporać się z wrogiem w postaci białego cukru i napakowanymi chemią słodyczami.