Skończył Ci się tusz w drukarce? Wyjmujesz pusty pojemnik i na jego miejsce wkładasz nowy. Pozostaje zużyte opakowanie po tuszu i nie wiesz, co z nim zrobić? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie się go pozbyć? Nie wyrzucaj go do kosza na śmieci! Tłumaczymy, dlaczego należy utylizować pojemniki po tuszu do drukarki oraz w jaki sposób to robić, by nie zanieczyścić środowiska.

Dlaczego należy utylizować puste pojemniki po tuszu?

Segregacja śmieci to jeden z najważniejszych sposobów dbania o środowisko. Niestety w dalszym ciągu duża część nieczystości niesłusznie trafia do odpadów zmieszanych. W przypadku pustych pojemników po tuszu – do utylizacji lub regeneracji oddawane jest zaledwie 10% z nich. Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: Tusze do drukarek mają bardzo złożony skład. Poza wodą i substancjami barwiącymi pojawiają się w nich również między innymi polimery, substancje chelatujące, konserwanty, rozpuszczalnik, substancje higroskopijne. Często w zużytych opakowaniach znajdują się resztki tych substancji. Przy wyrzuceniu pojemnika do kosza wszystkie te składniki mogą przedostać się do środowiska i doprowadzić do jego zanieczyszczenia. Dodatkowo należy mieć na uwadze także plastikową obudowę i wszelkie elementy składające się na konstrukcję pojemnika, których naturalny rozkład trwa setki lat.

Co zrobić ze zużytym tuszem do drukarki?

Prawidłowa segregacja śmieci wbrew pozorom nie jest trudna i skomplikowana. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad. W przypadku tuszu do drukarki informacje odnośnie sposobu utylizacji znajdziesz w karcie charakterystyki produktu w sekcji dotyczącej postępowania z odpadami.

Pustych opakowań po tuszu do drukarki możesz się pozbyć na kilka sposobów. Jednym z najprostszych z nich jest ich wyrzucenie do kosza na elektroodpady. Informacje o miejscach, w których znajdują się takie pojemniki, bez problemu znajdziesz z pomocą wyszukiwarki internetowej.

Innym sposobem jest ich sprzedaż. Coraz więcej firm zajmuje się recyklingiem i oferuje skup zużytych wkładów. W zależności od tego, jaki rodzaj tuszu posiadasz – UV, tusz solwentowy, oryginalny czy zamiennik – ich cena będzie się od siebie różnić.

Jeśli w Twojej firmie znajduje się urządzenie drukujące i rocznie zużywa się ponad 100 kg tuszu, zgodnie z ustawą o odpadach z 14 grudnia 2012 roku Twoim obowiązkiem jest rejestracja w BDO, czyli Bazie Danych Odpadowych oraz okazywanie dokumentu potwierdzającego przekazywanie odpadów (KPO). W przypadku nieprzestrzegania przepisów wojewódzki inspektor ochrony środowiska ma prawo nałożyć karę grzywny w wysokości od 500 do nawet 8500 zł.