Self storage to jedno z najważniejszych pojęć pojawiających się w kontekście usług magazynowych. Warto wiedzieć, co dokładnie ono oznacza i jak takie rozwiązanie funkcjonuje w praktyce – oto najważniejsze informacje na ten temat.

Self storage – co to takiego?

Rynek magazynowy w Polsce to najdynamiczniej rozwijający się tego typu rynek w całej Europie Wschodniej. Oferuje on różnego rodzaju usługi – w tym wynajem magazynów samoobsługowych. Najem takich powierzchni to właśnie usługa self storage – magazyny samoobsługowe znajdują się w specjalnie do tego przystosowanych obiektach. Boksy służą do przechowywania rozmaitych rzeczy – artykułów codziennego użytku, pamiątek, odzieży, książek, sezonowego sprzętu sportowego czy w przypadku klientów biznesowych nadwyżek zapasów i archiwów etc. W Polsce omawiana usługa funkcjonuje od nieco ponad 10. lat i z roku na rok zyskuje na popularności.

Magazyn samoobsługowy – podstawowe zasady najmu

Wynajem magazynów samoobsługowych odbywa się na warunkach określonych przez poszczególnych usługodawców. Różnią się one nieznacznie – ogólne zasady świadczenia usługi najmu samoobsługowych boksów wszędzie są bardzo podobne. Magazyn jest udostępniany klientowi na podstawie umowy, którą w Kangu Self Storage można zawrzeć nie tylko osobiście w stacjonarnym biurze, ale także za pośrednictwem internetu. Z reguły nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji magazynu – jeśli wybrana przez klienta powierzchnia jest wolna, formalności załatwiane są od ręki. Podpisanie umowy jest równoznaczne z akceptacją regulaminu usługodawcy – szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy dotyczące rzeczy, których przechowywanie w magazynach jest zakazane.

Magazyn samoobsługowy – jaki jest koszt najmu?

Ogromną zaletą prezentowanej usługi jest duża dostępność, co w ogromnej mierze jest zasługą przyjaznych dla kieszeni stawek. Średnio za wynajęcie magazynu samoobsługowego trzeba zapłacić ok. 100 zł netto za miesiąc, niemniej ostateczna cena zależy głównie od powierzchni boksu i długości najmu.