Chcesz jeszcze efektywniej prowadzić swoją firmę, wykorzystując do tego celu nowe technologie? Sprawdź, jak przejść na przemysł 4.0!

Rozwiązania technologiczne oferowane przez nowoczesny przemysł są w stanie uzyskać szereg korzyści związanych z prowadzeniem działalności biznesowej w praktycznie każdej branży. Czym dokładnie jest przemysł 4.0? Jak przeprowadzić transformację cyfrową firmy? Co można dzięki niej zyskać?

Czym jest przemysł 4.0?

Termin jak przemysł 4.0, który określany jest także jako czwarta rewolucja przemysłowa, odnosi się do najnowszych technologii, jakie bazują na komputerach i sieciach informatycznych. Dzięki nim można tworzyć nowe modele biznesowe, cyfryzować produkty i usług, a dzięki temu oferować jeszcze lepsze jakościowo oferty dla klientów, uwzględniając w tym ich indywidualne potrzeby oraz zmieniające się trendy.

Transformacja cyfrowa, ponieważ właśnie tak określane jest również przejście na przemysł 4.0, jest procesem stale postępującym i zmieniającym się. Aby ją przeprowadzić, firmy mogą sięgnąć po szereg rozwiązań uwzględniających swoje indywidualne wymagania i potrzeby ich klientów.

Przemysł 4.0 – przykładowe technologie

W obszarze jak przemysł 4.0 wdraża się obecnie szereg nowoczesnych technologii. Transformacja cyfrowa może obejmować zarówno łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie rozwiązania, jak i te, które pociągają za sobą znacznie większe koszty inwestycyjne.

Wśród technologii wspomaganych przez przemysł 4.0 znajdują się przede wszystkim:

  • Big Data – bazy danych oraz zautomatyzowane analizowanie danych, co pozwala na łatwiejsze wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji na podstawie uzyskanych wyników.
  • Roboty przemysłowe – automatyzacja produkcji wykorzystująca roboty przemysłowe powoduje, że firmy mogą prowadzić działania znacznie efektywniej bez udziału pracowników, co przekłada się na szybkość, jakość oraz bezpieczeństwo prac.
  • Systemy informatyczne – współczesny przemysł 4.0 nie może obejść się bez systemów informatycznych, które mogą obejmować różne obszary działalności, między innymi mogą one pomagać w tworzeniu przemysłowego internetu rzeczy, pozwalają na tworzenie systemów cyber-fizycznych, czyli systemów CPS.
  • Chmura obliczeniowa – cloud computing, czyli chmura obliczeniowa również spełnia bardzo istotną funkcję w nowoczesnej transformacji cyfrowej. Za jej pomocą firma może przechowywać swoje oprogramowanie oraz dane na zewnętrznych serwerach, aby uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
  • Sztuczna inteligencja – transformacja cyfrowa wspierana jest przez rozwiązania w ramach sztucznej inteligencji, umożliwiając dzięki temu automatyzowanie produkcji, procesów technologicznych, sprawniejsze podejmowanie decyzji.
  • Technologie 3D – w tym przypadku na szczególną uwagę zasługują skanowanie 3D oraz druk 3D, które pozwalają na szybkie tworzenie modeli oraz gotowych produktów za pomocą specjalistycznych skanerów i drukarek addytywnych.

Jak rozpocząć transformację cyfrową w firmie?

Firmy, które chciałyby wykorzystać rozwiązania, jakie obecnie oferuje im przemysł 4.0, mogą zdecydować się na skorzystanie ze zróżnicowanych rozwiązań pozwalających im na znaczne usprawnienie prowadzonej działalności, także bez ponoszenia wysokich kosztów.

Najczęściej transformacja cyfrowa w firmie rozpoczyna się od wdrożenia w niej systemów informatycznych, które mogą być indywidualnie dopasowane do jej branży oraz potrzeb. Dedykowane lub uniwersalne oprogramowanie może zaoferować dostęp do szerokiej gamy funkcji, za pomocą których firma może zautomatyzować znaczną część działań, zaoszczędzić czas oraz zredukować ryzyko błędnych decyzji.

Zatem obecnie każda firma, która nie korzysta jeszcze z rozwiązań, jakie oferuje przemysł 4.0, może zdecydować się na ich wdrożenie. Wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych może być wówczas pierwszym krokiem do wejścia w czwartą rewolucję przemysłową i jednocześnie sposobem na znaczną poprawę efektywności i wydajności działania firmy – niezależnie od jej wielkości i branży.