Już nawet małe dzieci wiedzą o tym, że woda jest niezbędna do życia. Dzięki niej z naszego organizmu wypłukiwane są sole, toksyny oraz szkodliwe substancje. Na jej temat znaleźć można mnóstwo sprzecznych informacji. Przyjrzyjmy się, które z nich są prawdziwe, a które okazują się być mitami.

Błędne przekonania na temat wody

Pewnie każdy z nas słyszał opinie, że nadmiar wody nie może szkodzić. Jak się okazuje, stwierdzenie to nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Duża ilość spożytej wody powodować może przewodnienie, czyli zatrucie wodne. W niektórych sytuacjach może skończyć się nawet śmiercią. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, które zmagają się z nadciśnieniem, chorobami serca i nerek lub też mają tendencję do powstawania obrzęków.

Wypijanie ośmiu szklanek wody dziennie, o których konieczności słyszymy już od najmłodszych lat, również okazuje się być mitem. Wynika to z faktu, że nikt nigdy nie był w stanie tego udowodnić – nie istnieją badania potwierdzające tę tezę. Są opinie, mówiące o tym, że ilość spożywanych płynów powinna być zależna od naszego trybu życia – im więcej kalorii spalamy, tym więcej wody powinniśmy wypijać. Jednak znaczna część osób sięga po butelkę z wodą lub innym napojem dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać pragnienie. Mimo różnych poglądów warto pamiętać, że woda powinna być ważnym elementem diety każdego z nas.

Wiele osób myśli, że wodę przyjmujemy tylko poprzez jej picie. Jak się okazuje, wszystkie napoje zawierają w sobie wodę i są one przyjmowane przez organizm w taki sam sposób, co woda. Niezależnie od tego, czy pijemy wodę niegazowaną, wodę uzyskaną przez generator wody wodorowej czy też słodki napój – dostarczamy organizmowi tyle samo substancji nawadniających. Nie zmienia to faktu, że woda jest najzdrowszym płynem, a wszelkie dodatki jak cukier oraz dodatki chemiczne, sprawiają że spożywanie napojów nie jest dla nas zdrowe.

Kolejnym mitem jest myślenie, że kiedy odczuwamy pragnienie, nasz organizm jest odwodniony. Nie jest to jednak prawdą.O odwodnieniu mówimy, gdy poziom wody w organizmie człowieka obniży się o ok. 5 procent. Z kolei pragnienie zaczynamy odczuwać przy spadku o ok. 2 procent. Niezależnie od tego, powinniśmy pamiętać o regularnym piciu wody, by uniknąć odwodnienia.

Jakie informacje na temat wody są prawdziwe?

Zgodne z prawdą jest przekonanie, że nie powinno się ponownie używać plastikowych butelek. Nawet wielokrotne mycie nie zmieni faktu, że są one siedliskiem bakterii. Warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, np. generator wody wodorowej, dzięki któremu nie będziemy musieli używać plastiku.

Potwierdzonym faktem, jest to, że podawaniem dzieciom do picia wyłącznie wody, może mieć korzystny wpływ na ich późniejsze nawyki żywieniowe. Już od najmłodszych lat warto wpajać zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania. Jednym z elementów zbilansowanej diety jest woda. Dlatego też przyzwyczajenie najmłodszych do picia dobrej jakościowo wody już od samego początku, może eliminować spożycie niezdrowych napojów w późniejszych latach ich życia. Pamiętać należy, że dzieci uczą się przez naśladowanie dorosłych, dlatego też bądźmy dla nich dobrym przykładem.

Kolejnym prawdziwym stwierdzeniem jest to, że woda z kranu nadaje się picia.Jak się okazuje, w większości polskich miast woda z rurociągów jest bezpieczna do picia. Ma to mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i środowiska. Przede wszystkim nie generujemy dużej ilości odpadów, jakim są plastikowe butelki. Ponadto, woda z kranu jest bogata w minerały cenne dla zdrowia, przede wszystkim wapń lub magnez. Czasami nawet dostarcza więcej składników mineralnych niż źródlana woda butelkowana. Niewątpliwą korzyścią jest oszczędność pieniędzy, gdyż nie wydajemy ich na zgrzewki butelek wody. Jeżeli przeszkadza nam specyficzny smak wody z kranu, dobrym pomysłem jest pić wodę przefiltrowaną w dzbanku filtrującym lub też wytworzoną przez generator wody wodorowej. Dzięki temu pozbędziemy się typowego posmaku „kranówki”.