W każdym domu niezbędna jest apteczka, w której znajdą się najpotrzebniejsze środki lecznicze. Dzięki prawidłowemu jej skompletowaniu nie damy się zaskoczyć żadnym nagłym dolegliwościom i unikniemy niepotrzebnego stresu, który mógłby pojawić się, gdybyśmy nie posiadali niezbędnych leków.

Jak przechowywać leki w domu?

Pierwsza rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to miejsce przechowywania naszej domowej apteczki. Powinniśmy umieścić ją w miejscu, w którym panować będzie względnie stała, niezbyt wysoka temperatura. Dlatego też na przykład łazienka czy kuchnia to z pewnością nie najlepsze pomieszczenia, ponieważ często jest w nich wilgotno oraz zbyt ciepło. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zadbajmy o to, by nie miały dostępu do apteczki. Najlepiej więc przechowywać leki w szafce zamkniętej na klucz. Pamiętajmy, aby nie kupować zbyt dużej ilości lekarstw, a także aby na bieżąco sprawdzać ich datę przydatności. Nie wyrzucajmy także opakowań i ulotek – zawsze warto mieć je w jednym miejscu. Niezużytych antybiotyków nie przechowujmy w domu – najlepiej od razu po skończonej kuracji antybiotykowej wyrzucić je do odpowiednich pojemników, które znajdują się na przykład w aptekach.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

W domowej apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbólowych, zawierających np. paracetamol czy ibuprofen. Pomogą one również w zbiciu gorączki. Często zdarza się, że któregoś z domowników zaskoczy przykra dolegliwość, jaką jest biegunka. Dlatego też warto mieć w apteczce leki przeciwbiegunkowe. Do tego przydadzą się także podstawowe leki zwalczające objawy przeziębienia – krople do nosa, tabletki do ssania czy syrop na kaszel. Zgromadźmy w naszej apteczce także podstawowe środki opatrunkowe, takie jak plastry w różnych rozmiarach, kompresy jałowe, bandaż. Warto mieć również w apteczce preparat dezynfekujący rany. Każdy powinien posiadać także podstawowy sprzęt, taki jak termometr czy ciśnieniomierz. W wielu domach wciąż jeszcze używany jest tradycyjny termometr rtęciowy. Warto wiedzieć jednak, że rtęć jest substancją toksyczną. Termometr rtęciowy łatwo jest uszkodzić ze względu na to, że jest on wykonany ze szkła. Wówczas rtęć może doprowadzić do poważnego zatrucia. Dlatego też termometr rtęciowy nie jest obecnie uważany za dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli mają korzystać z niego dzieci. Warto rozważyć zakup termometru elektronicznego. Mierząc nim temperaturę możemy być pewni, że uzyskamy dokładny wynik, a dodatkowo nie musimy martwić się o nasze własne bezpieczeństwo.