Technologia jest obecna w wielu dziedzinach życia. Przez aplikacje mobilne można dzisiaj komunikować się z innymi, kontrolować dietę, sprawdzać wyniki sportowe lub zamawiać jedzenie. Okazuje się, że w podobny sposób można także pożyczać pieniądze. W jaki sposób działają aplikacje pożyczkowe i czy warto z nich korzystać?

Kto może korzystać z mobilnych aplikacji pożyczkowych?

Zasady udzielania pożyczek za pomocą aplikacji mobilnych nie różnią się znacznie od standardowych procedur. Intuicyjna obsługa oraz dokonanie formalności poza placówką bankową sprawia, że po takie rozwiązania sięga coraz więcej osób. Warto jednak podkreślić, że pożyczka online sprawdza się u osób, które nie mają problemów z obsługą urządzeń mobilnych oraz posiadają rachunek bankowości elektronicznej. Nie każdy ma zaufanie do internetowych transakcji, nie wszyscy też posiadają konto internetowe w swoim banku – dotyczy to głównie osób starszych. W takim przypadku warto załatwiać sprawy pożyczkowe „na żywo”. Podstawowymi wytycznymi, które należy spełnić, by uzyskać pożyczkę przez Internet za pomocą aplikacji są:

– pełnoletniość,
– aktywność rachunku bankowego,
– brak długów,
– obywatelstwo polskie,
– zamieszkiwanie na terenie Polski.

Prostota przede wszystkim, czyli etapy ubiegania się o pożyczkę online

Chwilówka przez Internet w aplikacji mobilnej – jak sama nazwa wskazuje – udzielana jest bardzo szybko. Sama procedura wymaga minimum formalności, a pieniądze można otrzymać nawet po kilku minutach od złożenia wniosku. Posiadanie aplikacji pożyczkowej przyspiesza całą procedurę, jednak odbywa się ona na podobnych zasadach, co pożyczka przez Internet za pomocą witryny banku lub firmy pożyczkowej. Oczywiście, na początek należy pobrać aplikację i ją zainstalować na urządzeniu (smartfon, tablet). Następnie podaje się preferowaną kwotę pożyczki i okres jej spłacania oraz wypełnia wniosek. Na tym etapie należy podać swoje dane osobowe, czyli:

– imię i nazwisko,
– adres oraz e-mail,
– PESEL,
– serię i numer dowodu osobistego,
– numer telefonu,
– numer konta bankowego.

Przed wysłaniem wniosku podaje się również kwotę miesięcznego dochodu, a po zatwierdzeniu go należy wykonać przelew weryfikacyjny, który jest potwierdzeniem tożsamości klienta. Zwykle jest to symboliczna kwota (np. 1 zł), a po zakończeniu procedury pieniądze są zwracane. Wniosek rozpatrzony jest pozytywnie, gdy pożyczkobiorca nie zalega ze spłatą innych zobowiązań finansowych.

Łatwe i szybkie pożyczanie jest wygodne, ale czy bezpieczne?

Korzystanie z mobilnych aplikacji pożyczkowych jest bezpieczne, jeśli przestrzega się standardowych procedur poruszania się w przestrzeni internetowej. Przede wszystkim należy używać aplikacji z oficjalnych źródeł, zainstalować program antywirusowy, dbać o prywatność oraz zabezpieczenia haseł – wtedy znacznie ogranicza się ryzyko wyłudzenia danych.