Storczyki stały się bardzo popularne, jeśli chodzi o domowe hodowle. Choć wydają się być zdecydowanie bardziej wymagające niż inne rośliny, to jednak ich właściwa pielęgnacja, prowadzona krok po kroku, nie przysparza aż tak wielu trudności.

Jak pielęgnować storczyki?

Jak dbać o storczyki, które będą w stanie odwdzięczyć się kwiatami wyjątkowej urody? Pierwsza wskazówka tyczy się zakupu storczyków. Najlepiej jest wybierać okazy zdrowe, które poza pędami kwiatostanowymi, będą miały przynajmniej jeden rozwinięty kwiat. Dzięki temu można ocenić barwę, jakiej przyjdzie się spodziewać już w momencie rozwinięcia wszystkich kwiatów.

Storczyki zwykle zaczynają gościć na parapetach okiennych. Najlepiej sprawdza się strona wschodnia mieszkania, ponieważ przez okno dociera tyle światła słonecznego, ile potrzebują go storczyki. Mimo iż potrzebują słońca i ciepła, nie powinny być ustawiane bezpośrednio w sąsiedztwie kaloryfera, bo szczególnie w porze grzewczej zaczną być przesuszone i nie będzie można liczyć na piękne kwiaty w kolejnych sezonach. Storczyki lubią temperaturę około 19-20°C, w nocy zaś o około 2-3 stopnie niższą. W porach najcieplejszych temperatura nie powinna przekraczać 30°C, by nie straciły na swoim uroku, ale i nie zmarniały, natomiast zimą, kiedy panują mrozy i trudno o utrzymanie odpowiedniej temperatury, warto pamiętać, by ta nie była niższa niż 10°C. To ważne głównie podczas zakupów, kiedy to storczyki mają być transportowane na odległość. Należy dobrze owinąć je papierem, by nie przemarzły.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki potrzebują również lekkiego i bardzo mocno przepuszczalnego podłoża. Jak podlewać storczyki? Nie można robić tego codziennie. Podlewanie – najlepiej wodą przefiltrowaną lub destylowaną, należy wykonywać przeważnie raz w tygodniu bądź w momencie, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Raz w miesiącu warto skorzystać ze specjalnych nawozów przeznaczonych do storczyków, a jeśli rośliny są zdrowe, dawki nawozów zmniejsza się i podaje nawet co 2-3 podlewanie.

Na koniec należy pamiętać o tym, by storczyki przesadzać tylko wtedy, kiedy doniczka jest już za mała i przewraca się z rośliną bądź podłoże straciło swoją właściwą strukturę. Tak pielęgnowane storczyki nie tylko przetrwają długi czas, ale przede wszystkim będą rokrocznie cieszyć oczy kolorowymi kwiatami.