Produkty na bazie konopi siewnych cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na to mają ich właściwości zdrowotne i lecznicze. Bogaty skład konopi sprawia, że mają bardzo szerokie zastosowanie jako uzupełnienie diety, ale także jako maści do stosowania zewnętrznego.

Właściwości konopi siewnych

Wiele osób myli konopie siewne z konopiami indyjskimi, które w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę ze względu na klasyfikację ich jako środka odurzającego.

Konopie siewne (CBD) z kolei są całkowicie legalne i powszechnie uprawiane od wieków. Nasiona konopi zawierają przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3 w idealnie przyswajalnej proporcji, czyli 3:1. Takie proporcje sprawiają, że włączenie nasion lub olejku do codziennej diety zmniejsza ryzyko cukrzycy, zawału serca, obniża poziom cholesterolu, a nawet zapobiega zakrzepom.

Konopie zawierają także witaminy A, B, D, E oraz wiele mikro- i makroelementów. W sumie konopie zawierają ponad 250 substancji aktywnych, które mają właściwości prozdrowotne. Zwiększają odporność organizmu, poprawiają stan skóry i włosów, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Maści konopne – właściwości

Maść konopna produkowana jest między innymi na bazie oleju konopnego oraz olejków eterycznych, masła shea czy wosku pszczelego. W składzie maści nie powinny znajdować się żadne składniki syntetyczne, pochodzenia chemicznego.

Dobrej jakości konopne maści mają przede wszystkim zastosowanie dermatologiczne. Pomagają w skutecznym leczeniu trądziku, łuszczycy czy AZS (atopowe zapalenie skóry). To choroby bardzo trudne w leczeniu, zwłaszcza w okresie ich silnego nasilenia. Maść łagodzi nieprzyjemne objawy jak swędzenie i pękanie skóry i stany zapalne.

Popularne produkty to również konopne maści przeciwbólowe stosowane przy bólach stawów oraz kręgosłupa. Ich skład jest dodatkowo wzbogacony o wyciągi z eukaliptusa oraz mięty pieprzowej. Dzięki roślinnym składnikom aktywnym, maść działa chłodząco na bolące miejsca oraz zwiększa ukrwienie w tkance podskórnej, tym samym zmniejszając ból.

Konopie bardzo dobrze działają na ból pleców, dlatego szczególnie polecane są osobom mającym problemy z kręgosłupem lub wykonującym pracę siedzącą. Wiele godzin spędzonych przed komputerem czy w samochodzie powoduje dolegliwości bólowe pleców, które wystarczy posmarować maścią, by ustąpiły.

Przy wyborze maści konopnej warto kierować się zawartością procentową olejku i ekstraktu konopnego w produkcie. Istotne są także dodatkowe roślinne składniki aktywne, które różnią się, zależnie od przeznaczenia maści.