Pielęgnacja skóry i kąpiel niemowlaka niewątpliwie budzi niepokój w rodzicach. Ręcznik dla niemowlaka to jedna z ważniejszych rzeczy, niezbędnych do kąpieli malucha. Warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najlepsze akcesoria.

Ręcznik dla niemowlaka– jaki wybrać?

Ważne jest, aby rozmiar ręcznika był taki, aby można było owinąć nim całe dziecko. Nie zaszkodzi, jeśli ręcznik będzie nieco większy, wtedy będzie służył dłużej. Ręcznik dla niemowlaka powinien być wykonany tylko z naturalnych materiałów: z bawełny, bambusa lub bawełny połączonej z bambusem. Tkanina bambusowa ma właściwości antybakteryjne, co jest dodatkowym plusem. Ręczniki z naturalnych włókien szybko wchłaniają wodę, więc szansa, że dziecko zmarznie, jest niewielkie. Zwłaszcza jeśli wybierzemy ręcznik z kapturkiem.

Przed zakupem ręcznika należy sprawdzić jakie informacje są zamieszczone na metce. Warto upewnić się, że ręcznik dla niemowlaka nie zawiera sztucznych włókien, które mogą podrażniać skórę dziecka lub powodować reakcje alergiczne.

Miękkość to najważniejsza cecha, jaką powinien mieć ręcznik dla niemowlaka, ponieważ skóra małych dzieci jest niezwykle wrażliwa i skłonna do podrażnień. Poza tym szorstki ręcznik może zrazić dziecko do kąpieli.

Ręcznik z kapturkiem, czy wystarczy zwykły ręcznik?

Teoretycznie mógłby wystarczyć zwykły, duży ręcznik kąpielowy, lecz wiele przemawia na korzyść ręcznika specjalnego dla niemowlaka. Ręcznik z kapturkiem jest bardzo wygodny w użytkowaniu, można nim owinąć całe dziecko, włącznie z główką. Dzięki temu dziecko nie zmarznie, a rodzic ma wygodę podczas osuszania ciała dziecka.

Mamy do wyboru także okrycia kąpielowe, które także mają kapturek i charakteryzują się wielkością. Okrycie zwykle jest cienkie, lecz bardzo chłonne oraz na tyle duże, że można owinąć nim nawet starsze dziecko.

Znaczenie ma również wygląd ręcznika, jeśli jest kolorowy oraz posiada zabawne elementy np. uszy, będzie to dodatkową atrakcją dla malucha.