Współcześnie produkowane kominki to nowoczesne, ekologiczne, bezpieczne dla środowiska urządzenia, które spełniają najwyższe europejskie normy. Dlatego jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy cieszyć się przytulną atmosferą w domu i źródłem ciepła w zimowe, chłodne wieczory.

Kominki, wciąż w opinii niektórych osób, nie należą do ekologicznych. Tymczasem, na przestrzeni ostatnich lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Problem smogu i zanieczyszczenia powietrza sprawił, że Unia Europejska podjęła kroki mające na celu jego ochronę i uchwaliła dyrektywę określaną jako Ekoprojekt. Rozporządzenia wykonawcze do dyrektywy Ekoprojektu zawierają wiele regulacji dotyczących m.in. poziomu emisyjności i sprawności urządzeń grzewczych , w tym… kominków!

Kominki a wymagania Unii Europejskiej

Od 2022 roku do obrotu mogą być wprowadzane jedynie kominki spełniające wymagania Ecodesign. Dlatego też warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Ekoprojekt wprowadził także nowe pojęcie do branży grzewczej jakim jest “sezonowa efektywność energetyczna”. Określa ona sprawność urządzenia. Ekoprojekt zawiera także normy dotyczące emisji szkodliwych substancji. Wartości te różnią się w zależności m.in. od tego, czy kominek ma otwartą czy zamkniętą komorę spalania.

Kominek – czy warto go zainstalować?

W zamożniejszych krajach europejskich takich jak Anglia, Francja, Austria czy Dania palenie drewnem czy pelletem uznawane jest za ekologiczne i promowane od wielu lat, a nowoczesne kominki wyraźnie odróżnia się od przestarzałych urządzeń. Kominek może służyć jako dodatkowe źródło ciepła, które samodzielnie ogrzewa dom w okresach przejściowych. Gdy jest wyposażony w płaszcz wodny może być też wykorzystywany jako główne źródło ciepła.

Dzięki szerokiej ofercie kominków na rynku można je w dowolny sposób personalizować wybierając np. kolor wyłożenia paleniska czy kolor klamki. Większość współczesnych kominków ma szczelne paleniska, dzięki czemu można użytkować je wraz z rekuperacją. Szukasz kominka do swojego domu? Duży wybór znajdziesz na https://www.defrohome.pl/.

Wreszcie, jest to wyjątkowa ozdoba salonu wokół której toczy się życie rodzinne. Wspólnie spędzony weekend przy planszówkach w towarzystwie kominka to niezapomniany czas. Palące się w palenisku drewno doda też magii niejednej kolacji i Świętom Bożego Narodzenia.

Przy decydowaniu się na kominek warto więc mieć na uwadze, że prawidłowo wykonany i użytkowany daje gwarancję niewielkiej emisji gazów i pyłów i charakteryzuje się zerowym bilansem dwutlenku węgla. Poza tym, jest to nie tylko źródło ogrzewania, ale także ozdoba i, nierzadko, główny element dekoracyjny salonu!