Wiele osób przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruje się jedynie ich wyglądem mylnie uważając, że każde okulary chronią wzrok przed słońcem. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny one posiadać odpowiednie filtry UV oraz polaryzację.

Czym jest polaryzacja?

Na pewno nieraz zdarzyło się, że podczas jazdy samochodem oślepiło Cię słońce. Intensywne światło ograniczyło Twoją widoczność i pojawiły się białe odblaski. Promienie słoneczne rozchodzą się w różnych kierunkach poziomym i pionowym. To właśnie te poziome odbicia tworzą tzw. refleksy świetlne, które Cię oślepiają.

Soczewka polaryzacyjna porządkuje promienie słoneczne – przepuszcza te pionowe, dzięki którym widzimy kolory i kształty, a zatrzymuje poziome, które powodują odblask – mówi Marcin Krasnodębski, ekspert firmy Belutti. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zapewniają wysoki komfort widzenia, ponieważ redukują refleksy świetlne, poprawiają kontrast i zwiększają postrzeganie głębi. To znaczy, że niebo będzie błękitne, a patrząc na taflę czystej wody będziesz w stanie zobaczyć dno.

Jak rozpoznać czy okulary mają polaryzację?

Najczęściej na okularach przeciwsłonecznych umieszcza się informację „polarized”, która potwierdza, że zawierają soczewkę polaryzacyjną. W kolekcji okularów przeciwsłonecznych Belutti Sun 2012 taka informacja została zamieszczona wewnątrz zausznika. Po założeniu modelu z polaryzacją różnica powinna być odczuwalna od razu – kolory i kształty stają się intensywniejsze. By mieć pewność, że Twoje okulary są dobrej jakości kupuj je w renomowanym salonie optycznym.
Należy pamiętać, aby oprócz modnego kształtu zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę dla swoich oczu. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić naszym oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.