Wielu mężczyzn i kobiet zastanawia się, jak często powinno się odwiedzać urologa? Czy wizyty u urologa powinny być wykonywane regularnie, czy tylko wtedy, gdy pojawiają się problemy?

Urolodzy leczą niektóre dość powszechne problemy i choć nie są lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, istnieje wiele powodów, dla których mężczyźni i kobiety powinni wybrać się do urologa.

Kobiety regularnie odwiedzają ginekologa i od czasu do czasu urologa – więc czy mężczyźni powinni być tak samo aktywni w kwestii swojego zdrowia? Dojdziemy do tego za minutę, ale po pierwsze, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o wizyty u lekarza w ogóle.

To prawda, że ginekolodzy mogą – w pewnych okolicznościach – przyjąć rolę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla niektórych kobiet. Wielu ginekologów może kontrolować poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, dietę i ogólne samopoczucie. Niemniej jednak równie ważne jest, aby kobiety spotykały się z urologiem w przypadku innych czynników zdrowotnych, które dotyczą ich wyjątkowych potrzeb urologicznych.

Istnieje wiele typowych zaburzeń dna miednicy, które dotykają kobiet i wymagają wiedzy i doświadczenia urologa. Niektóre z tych stanów obejmują nietrzymanie moczu, dyzerię, torbielowatość nerek, enterocele i wypadanie macicy.

U mężczyzn urolog zajmuje się problemami związanymi z układem moczowym i rozrodczym. W związku z tym odwiedzając urologa, mężczyźni otrzymują regularne badania lekarskie i specjalistyczną opiekę moczową i rozrodczą od urologa.

Uzyskanie regularnych kontroli powinni rozważyć mężczyźni w wieku 20-30 lat; jeśli chodzi o urologię, zaleca wszystkim mężczyznom coroczne badania przesiewowe w kierunku raka prostaty, począwszy od wieku 40 lat.

To nie znaczy, że powinno się omijać swojego urologa, jeśli ma się 20-30 lat – powinno się odwiedzać urologa w każdym wieku, jeśli ma się problemy z układem moczowym lub rozrodczym.

Jeśli masz 40 lat i więcej, pamiętaj o zaplanowaniu badań przesiewowych raka prostaty. To badanie przesiewowe zwykle obejmuje badanie odbytnicy cyfrowej i test PSA w surowicy.

Tymczasem wszyscy mężczyźni i kobiety, którzy mają jakiekolwiek pytania dotyczące ich zdrowia układu moczowego lub rozrodczego, nie powinni się wahać i umówić się na wizytę do urologa już dziś!

Artykuł napisany po konsultacjach z dr Adamem Michalskim.