Szkoła, praca, trudne sytuacje rodzinne – może wydawać się, ze w życiu przeciętnego człowieka relaks jest czymś praktycznie niemożliwym. Presja jest wywierana na nas z każdej strony, więc jak poradzić sobie ze stresem, jeśli nie możemy odciąć się od jego źródła?

Problemem tym zajmowali się różnego rodzaju specjaliści – psycholodzy, terapeuci i lekarze. Wnioski, do których doszli są dość zaskakujące. Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, nie powinniśmy do tego także dążyć, ponieważ jest to dla nas stymulant i czynnik motywujący. Rzecz jasna, jego nadmierne ilości są szkodliwe, dlatego zastanawiając się, jak poradzić sobie ze stresem, powinniśmy poszukiwać sposobu na jego opanowanie, a nie likwidację.

Jak poradzić sobie ze stresem poprzez zmianę trybu życia?

Przyczyny stresu bywają różne, dlatego pracę warto zacząć od siebie. Rozregulowany organizm jest bardziej narażony na zaburzenia i zmiany hormonalne, które mają ogromny wpływ na nasz nastrój. Najbardziej odczuwalne efekty odnosi się poprzez wprowadzenie większej ilości ruchu do swojego planu dnia. Okazuje się, że jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie najczęściej pomijanych sposobów walki ze stresem, to codzienna dawka aktywności fizycznej, która pozwala uwolnić endorfiny. Lecz jak poradzić sobie ze stresem, gdy nie jesteśmy w stanie wpleść ćwiczeń w swoją rutynę?

Zmiana podejścia, czyli jak poradzić sobie ze stresem drogą intelektualną

Często mówi się, że problem tkwi jedynie w naszej głowie. Tak naprawdę, wiele sytuacji stresogennych, z którymi mamy styczność, wcale nie jest związana z bezpośrednim zagrożeniem. Przełamując się i podejmując nowych wyzwań, jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do czynności, które kiedyś wywoływały u nas niepokój i lęk. Dzięki medytacji oraz uporządkowaniu swojego życia, szybko dowiemy się, jak poradzić sobie ze stresem na własny sposób. Wystarczy uświadomić sobie, że zbędne umartwianie się rzeczami, na które nie mamy wpływu, jedynie pogorszy sprawę, a jedynym rozwiązaniem są spokój, cierpliwość i rozsądek.