Po trudach wznoszenia własnego domu w stanie surowym zamkniętym nadchodzi konieczność podejmowania mnóstwa kluczowych decyzji odnośnie sposobu jego wykończenia. Jedną z priorytetowych jest wybór rodzaju tynków tak wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Oprócz najważniejszych funkcji takich jak przyczepność, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne itp. zależy nam również, a może przede wszystkim na osiągnięciu walorów estetycznych i dekoracyjnych, zgodnych z naszymi upodobaniami i oczekiwaniami. Wszechstronne sposobności w tym zakresie dostarcza nam korzystanie z tynków strukturalnych, które to obok tynków zacieranych, ciągnionych, mozaikowych, japońskich czy stiuków przynależą do tynków ozdobnych.

Jak informują nas specjaliści z portalu budowa-remont.net.pl; Tynki strukturalne z technicznego punktu widzenia to masy tynkarskie różniące się ziarnistością i gęstością, co daje szansę konstruowania różnorakich struktur i wzorów czyniących nasze wnętrza niebanalnymi czy elewację budynku niepowtarzalną. Używanie tynku strukturalnego jest rozwiązaniem bardzo wszechstronnym, który scala walory estetyczne z praktycznymi, wykorzystywać go można w pomieszczeniach o różnym stylu. Niewątpliwą zaletą tynków strukturalnych jest ich niezwykła wytrzymałość i bardzo dobra czepliwość do podłoża. Porowatość struktury powoduje osiągnięcie efektu „oddychania” ścian, a dodatkowe właściwości takie jak hydroizolacyjność czy w mniejszym zakresie termoizolacyjność potęgują ich atrakcyjność. Tynki strukturalne wewnętrzne są odrobinę mniej wytrzymałe i delikatniejsze, ale oferta ich jest szersza, bardziej różnorodna.

Tynki strukturalne występują jako tynki akrylowe, silikonowe, mineralne czy krzemianowe. Posiadają różną strukturę. W zależności od oczekiwanego rezultatu końcowego, jego trójwymiarowości, do masy tynkowej dodawane są kruszywa naturalne różnego rodzaju i wielkości. Jedne są mocniej skondensowane z widocznymi ziarnami, inne bardziej gładkie z niewielkim ziarnem. Zasadą jest, że bardziej przestrzenny efekt i wyraźniejszy wzór otrzymuje się stosując większe ziarno. Tynk strukturalny, który w dowolny sposób możemy kształtować za pomocą packi, pędzla, gąbki czy szczotki stwarza szerokie możliwości aranżacji wnętrz. Można wypracować strukturę udającą beton czy kamień naturalny, a stosując ponadto najróżniejsze matryce, wałki i aplikatory strukturę drewna, muru, skury gadów itp. Wszystko to wykonywane rącznie skutkować będzie pozyskaniem odrębnego, swoistego charakteru wnętrza.

Często przy wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych stosuje się tynki przypominające beton. Tynki strukturalne typu trawertyn, baranek czy kornik wykorzystuje się do pomieszczeń w stylu klasycznym.
Metodą najbardziej powszechną przy wykonywaniu elewacji budynku są tynki strukturalne cienkowarstwowe. Tynk typu baranek odznacza się tym, że pod cienką warstwą tynku znajdują się małe okrągłe grudki kruszywa. Domieszanie pigmentu i zastosowanie specjalnego sposobu nakładania pozwala uzyskać należyty efekt. Innym rozwiązaniem równie często stosowanym lecz o efekcie mniej trójwymiarowym jest wykorzystanie tynku strukturalnego typu kornik gdzie w masie tynkarskiej występują drobiny kruszywa kuliste i kanciaste w różnorodnych proporcjach, a pokrywana nim ściana jest gładka z widocznymi rowkami, które imitują chodniki jakie drążą w naturze korniki. Poza tym tynk ten zacierany pionowo tworzy rowki sprzyjające szybszemu spływaniu wody.
Kluczowym jest, że tynkiem strukturalnym możemy pokryć niemalże każdy rodzaj ścian. Może to być powierzchnia betonowa, cementowa, ale też gipsowa czy drewniana. Wymagane jest tylko specjalne podejście. Można też użyć tynk strukturalny do ukrycia ubytków czy drobnych nierówności. Występować też może jako bezspoinowy system ocieplenia (BSO) gdy jest tynkiem strukturalnym zewnętrznym.

Wybierając konkretny rodzaj tynku, jak każdorazowo przy realizacji inwestycji, ważnym jest koszt jego zakupienia i wykonania, ale to zależne jest od indywidualnych możliwości inwestora.