Nie bez powodu jelita bywają czasem nazywane drugim mózgiem. Wpływ tego, co jemy w efekcie długofalowym przekłada się na nasze samopoczucie. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że złe nawyki żywieniowe, w tym nadużywanie cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych, mogą znacząco przyczynić się do pogorszenia nastroju, a nawet do rozwoju depresji. Nic dziwnego, że osoby znane i zapracowane chętnie polegają na tak zwanym fit cateringu.

Zbawienny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego wykazują przetwory poddane fermentacji, na przykład kapusta kiszona czy ogórki kiszone. Kiszonki są bogate w witaminę C, ponadto zawierają korzystne dla organizmu bakterie mlekowe, dzięki czemu usprawniają pracę jelit. Działają zatem jak naturalne probiotyki, a wkomponowanie ich w posiłek pozwoli zaoszczędzić na pigułkach i syntetycznych suplementach.

Aby zapobiec długotrwałemu obniżeniu humoru warto dostarczyć organizmowi niezbędnych składników: tłuszczów omega-3, kwasu foliowego, cynku, magnezu, selenu i chromu, a także witamin A, D, E, K oraz tych z grupy B. Odpowiednia ilość kwasu foliowego oraz tryptofanu w diecie jest niezwykle ważna, ponieważ wpływają one korzystnie na syntezę neurotransmiterów, w tym serotoniny znanej powszechnie jako hormon szczęścia. Tłuszcze omega-3 łatwo uzupełnić jedząc tłuste ryby i owoce morza, ale dostarczenie organizmowi pozostałych składników wymaga większego zaangażowania.

W dużym skrócie pełnowartościowa dieta może zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji oraz w znacznym stopniu przyczynić się do jej remisji. Niestety przygotowując jedzenie samemu lub stołując się na mieście, łatwo przeoczyć możliwość powstawania różnych niedoborów w diecie. Dbanie o jakość i różnorodność potraw jest czasochłonne i wymaga pewnego entuzjazmu oraz znajomości tematu zdrowego odżywiania. Nie każdy wykazuje duże zainteresowanie kuchnią, a obniżony nastrój potrafi skutecznie zepsuć ochotę na gotowanie choćby najprostszych posiłków. W takim razie najlepszym sposobem na kontrolowanie diety będzie skorzystanie z bogatej oferty cateringu dietetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się komponowaniem jadłospisu na cały tydzień, bo zrobi to za nas wykwalifikowana kadra. Usługi fit cateringowe popularnych w Polsce, jak na przykład Body Chief pomogą zapewnić potrzebną ilość składników niezbędnych do podtrzymania dobrego samopoczucia i energii w ciągu dnia. W razie wątpliwości można bez problemu wypróbować dietę testową – może akurat przypadnie nam do gustu?

W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne naprawdę warto zainteresować się tematyką pożywnych, nieprzetworzonych posiłków. Wielu osobom to zadanie wydaje się trudne i czasochłonne. Na szczęście będąc na diecie pudełkowej można szybko i łatwo przyswoić filozofię zdrowego odżywiania. Oprócz wyrobienia nawyków regularnego jedzenia w ten sposób da się też uzyskać dawkę dietetycznej wiedzy na przyszłość.