Coraz większą popularnością w branży dekoracyjnej zaczynają cieszyć się mozaiki. Te niewielkie płytki są wyjątkowym materiałem, przeznaczonym do artystycznego tworzenia oryginalnych przestrzeni. Nadaje się praktycznie do każdego pomieszczenia – zarówno do kuchni, jak i do łazienki, a nawet salonu. Mozaiki świetnie wyglądają również na podłodze. Tworzenie ich wcale nie jest trudne. Sprawdź, jak je wykorzystać do tworzenia jedynego w swoim rodzaju wnętrza.

Dekoracyjna mozaika

Mozaika to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz szybko i efektownie zmienić aranżację swojego wnętrza. Idealnie nada się ona jako obudowa stojącej wanny albo jako wypełnienie miejsca między szafkami a blatem w kuchni. Dużo lepiej podkreśli wypukłe przejścia, czy zaakcentuje wybrany przez Ciebie element monotonnej przestrzeni niż zwykłe kafelki. Mozaiki na podłogę ze względu na dużą odporność, sprawdzają się jako posadzka w kuchni, czy łazience. „Dywan” stworzony z drobnej mozaiki nie musi stanowić całości przestrzeni – dobrze sprawdzi się w roli akcentu uzupełniającego Twój projekt.

Jak stworzyć mozaikę?

Do stworzenia mozaiki najczęściej wykorzystuje się drobne kamyczki, szkło, ceramikę lub gres o różnorodnych barwach, fakturze i kształcie. Właściwie to, z czego zostanie wykonana, zależy wyłącznie od kreatywności osoby ją tworzącej. Istnieje kilka metod tworzenia mozaiki: bezpośrednia, pośrednia i najbardziej skomplikowana – raweńska. Do wykonania Twojego własnego projektu, wystarczy lepkie podłoże, do którego przyczepią się elementy Twojej mozaiki. Można ją wykonywać bezpośrednio na ścianie czy podłodze, albo na tymczasowym podłożu, takim jak papier lub specjalna siatka, którą następnie mocuje się na konkretnej powierzchni.

Aranżacje z mozaiką w roli głównej

Mozaika do łazienki to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Dzięki temu, że daje ona nieograniczone możliwości jeśli chodzi o dekorowanie, można stworzyć niepowtarzalne wnętrze z charakterem. Mozaika doskonale sprawdzi się w małej łazience – dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorów i wzorów, może ją wizualnie powiększyć. Mozaika w kuchni jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż pokrycie ściany farbą. Powód jest oczywisty – mozaikową ozdobę wyczyścisz samą wilgotną szmatką, a na pomalowanej ścianie zostaną plamy. Z pewnością spodoba Ci się mozaika szklana do kuchni. Mozaikę możesz wykorzystać również w salonie, tworząc prawdziwe obrazy z malutkich mozaikowych płytek. Mozaiki lubią kontrast – z powodzeniem można łączyć je z innymi elementami w odważne wzory.

Niewielkie płytki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwalają stworzyć małe dzieła sztuki. Postaw na mozaikę w swoim domu i ciesz się pięknym wnętrzem jedynym w swoim rodzaju.