Kupiłeś dom z działką i marzysz o pięknym ogrodzie wokół niego? Bardzo ważne jest odpowiednie planowanie ogrodu, by wszystko łączyło się w jedną wspólną całość. Poniżej znajdziesz podpowiedzi jak urządzić teren zielony wokół domu.

Oczywiście w ogrodzie najważniejsze są rośliny, więc zastanów się, jakie chcesz posadzić na swojej działce. Jeżeli na działce znajdują się już jakieś drzewa czy bujne rośliny, nie myśl od razu o ich wycinaniu, gdyż trzeba mieć na to pozwolenie. Najlepiej będzie, jeżeli to do nich dobierzesz rośliny, które chcesz mieć w swoim ogrodzie. Zanim one się rozwiną, te drzewa, które już się znajdują w otoczeniu twojego domu ładnie zapełnią pusta przestrzeń. Jeżeli chcesz mieć ogród piękny przez cały rok, to wybieraj takie rośliny, które kwitną w różnych porach roku. Iglaki sprawią, że nawet zimą będziesz cieszył się ich pięknem. Jeżeli nie masz czasu na pielęgnacje wielu gatunków to zrezygnuj z różnorodności roślin, które posadzisz w ogrodzie. Oszczędzisz w tedy sporo czasu na ich doglądaniu. Jeżeli nie masz zamiaru poświęcać dużo czasu na pielęgnacje ogrodu to postaw na rośliny mało wymagające. Pamiętaj, że wiele pracy wymaga trawnik. Jest to nawożenie, koszenie, nawadnianie, napowietrzanie. Chcesz uniknąć ciężkiej pracy z tym zwianej to ogranicz wielkość trawnika lub skorzystaj z pomocy fachowców pracujących w firmie ogrodniczej.

Należy również dobrać tak zwane wnętrza ogrodowe. Takie wnętrza można wydzielać pnączami, żywopłotami. Wnętrza stanowią urozmaicenie ogrodu. Możesz dzięki nim wyznaczyć miejsca, w których będzie panowała błoga cisza i spokój.

Bardzo ważne jest odpowiednie usytuowanie obiektów ogrodowych. Niektóre z nich warto postawić blisko domu a jeszcze inne w oddalonych częściach działki. Dodatkowo pomyśl nad przebiegiem ścieżek. Jest to bardzo ważne, aby nie zakłócały one ogólnego wyglądu ogrodu. Ścieżki musza prowadzić do wszelkiego rodzaju altanek, huśtawek czy innych obiektów. Będzie to wygodne rozwiązanie a twój trawnik nie będzie zniszczony i podeptany. Planując ścieżki zwróć uwagę na przebieg instalacji odziemnej alby jej nie uszkodzić i mieć łatwy dostęp do niej, jeżeli trzeba będzie ją w przyszosi naprawić.

Kilka ważnych uwag na koniec. Taras to dobry łącznik między domem a ogrodem. Ognisko warto zaplanować jedynie dużych ogrodach. Grill należy usytuować blisko domu, jak również miejsce zabaw dla dzieci. Oczko wodne to piękna ozdoba, dlatego warto jest by było one widoczne z okien twojego domu.

Tak zaplanowany ogród będzie tworzył spójną i harmonijną całość.