W każdej drogerii i aptece można dostać mnóstwo różnych preparatów niezbędnych do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Oprócz szerokiego asortymentu past, żeli i płynów przeciwbakteryjnych, są to też nici dentystyczne i innowacyjne szczoteczki do zębów. Jedynym problemem jest sztuka odpowiedniego wyboru!

Szczotkowanie to podstawa!

Podstawowy zestaw do mycia zębów, to dobrej jakości szczoteczka, pasta oraz płyn do płukania jamy ustnej. To podstawowe trio, pomagające utrzymać zdrowy uśmiech. Jak wybrać tę najlepszą dla siebie pastę do zębów? Nie jest to wcale takie łatwe, biorąc pod uwagę mocną reklamę i wielość proponowanych rozwiązań. Tak naprawdę nie ma tej jednej, wyjątkowej pasty, która na sto procent zabezpieczy przed próchnicą, odświeży oddech i sprawi, że nie będziesz chodzić do dentysty. Dobrze by było, ale niestety, trzeba się trochę pomęczyć na drodze do pięknego uśmiechu.

Przyjmuje się, że zęby powinny być szczotkowane minimum dwa razy dziennie. Niektórzy optują za tym, aby to trzykrotnie w ciągu dnia odświeżać oddech, co nie jest żadnym błędem. Na pewno należy wykonać tę czynność rano i wieczorem, a także choć jeden raz dziennie wypłukać usta płynem antybakteryjnym, odświeżającym oddech i chroniącym przed rozwojem próchnicy. Bardzo ważne jest też nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, szczególnie tych miejsc, gdzie trudno się dostać za pomocą szczoteczki.

Raz w tygodniu można stosować też żele antybakteryjne z dużą zawartością fluoru, który stosuje się w celu intensywnej profilaktyki próchnicy oraz wzmocnienia szkliwa.

Jaka pasta do zębów?

Jest ich tak dużo, że problem z wyborem staje się nieraz ogromny. Grunt, to dopasować pastę do swoich zębów i preferencji. Jeśli stan twojego uzębienia pozostawia wiele do życzenia i masz wiele plomb, pasta bez fluoru będzie dla ciebie najlepsza. Tego rodzaju preparaty nie wypłukują wapnia, dlatego są bezpieczne dla szkliwa zębów. Z koeli, gdy cierpisz na nadwrażliwość zębów, warto zainwestować w dobrą pastę, której składniki czynne działają kojąco. Jak to możliwe? Bardzo prosto! Po umyciu zębów taką pastą kanaliki nerwowe zostają zamknięte, a ty nie odczuwasz bólu w trakcie zetknięcia się szkliwa zęba z zimnym, czy gorącym napojem lub jedzeniem. Idealne do tego typu dolegliwości są pasty typu Elmex, Sensodyne czy Seysso. Warto skomponować swój zestaw, składający się z ww. pasty, szczoteczki miękkim włosiem i płynu do płukania do zębów nadwrażliwych.

Płukanki ziołowe

Jeśli borykasz się z częstymi stanami zapalnymi w jamie ustnej, koniecznie sięgnij po ziołowe płukanki, np. z szałwii. To wspaniałe zioło pełne jest cennych olejków eterycznych, działających antyseptycznie, ściągająco, antybakteryjnie i odkażająco.

Z kolei, gdy cierpisz na suchość jamy ustnej, niezastąpiony może okazać się aloes. Ma właściwości kojące, nawilżające i regenerujące. Można go wcierać w dziąsła lub rozpuszczać w wodzie w celu przygotowania płukanki.

Ziół na tego typu dolegliwości jest dużo, wystarczy zapoznać się z ich właściwościami i wybrać dla siebie te najlepsze.